Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GRENADA

Orta Amerika’daki Antil Denizi’nin güneyinde, batı yarım küresinin en küçük bağımsız devleti. Rüzgâr adalarının güneyinde olan Grenada, kuzeydoğusunda yer alan St.Vincant adası ile arasındaki Grenadın adaları denilen küçük adacıklar topluluğuna komşudur. Grenada, adası ile yanındaki Grenadın adalarının bir kısmını da ihtiva eden bir adalar devletidir.

Tarihi
Grenada, 1498 de Amerika kıtasının kâşifi olarak bilinen Kristof Kolomb tarafından keşfedildi. Bu zamanda bölgede, yerli ahâli olan, kızılderililer oturuyordu. 1860 senesinde Fransızlar bölgeye gelen ilk Avrupa’lılar oldu. Daha sonra İngilizler geldiler.Fransız ve İngilizler arasında birçok defa el değiştiren ülkede yerli halk göçe zorlama ve katliamlarla yok edildi. Şekerkamışı tarlalarında çalışmaya getirilen Afrikalı zenciler, zamanla Grenada’nın yerli halkı durumuna geçtiler. Ülkenin Fransızlar ve İngilizler arasında bir­çok defa el değiştirmesi, en son 1783 de İngilizlerin hakimiyeti ile son buldu. Uzun yıllar İngiliz sömürgesi olarak kalan ülke, 1967’de iç işlerinde bağımsızlık
kazandı. 7 Şubat 1974 de ise tam bağımsızlığına kavu­şan ülke, İngiliz Milletleri Topluluğunda kaldı.

Fiziki Yapı
Ada volkanik menşelidir. Kuzeyi plaj ve kumsallarla kaplıdır. Bir dağ silsilesi adayı kuzey-güney doğrultusunda geçerek ortadan ikiye ayırır. Bu dağ silsilesinin en yüksek noktası 840 m. yükseklikteki St. Catherine tepesidir. Mahmuz biçiminde ayrılmış sarp vadiler bakı­mından oldukça zengindir. Ülkedeki sıradağların merkezinde 539 m. yükseklikteki Grond Etang adı verilen krater gölü sönmüş bir volkanın ağzında meydana gelmiştir. Antoine gölü bir diğer volkanik göldür. Bu göl kuzey-doğuda olup, hemen hemen deniz seviyesindedir. Ada pek çok dere, çay ve özellikle doğuda meyilli bölgede çok olan sel suları tarafından sulanmaktadır. Pekçok tatlı su, demirli ve sülfürlü sıcak su kaynakları mevcuttur. Güney kıyıları çok girintili çıkıntılıdır.

İklimi ve Bitki Örtüsü
Grenada, tropik deniz iklimine sahiptir. Sıcaklık değerleri hemen hemen sabit olup, yalnız yüksek yerlerde değişmektedir. Düz olan bölgelerdeki senelik sıcaklık ortalaması 28°C civarındadır. Ocak ve Mayıs ayları arasındaki kurak mevsimde arasıra sağanak halinde yağışlar görülür. Senenin kalan zamanı ise bol yağışlıdır. Senelik yağış ortalaması kıyı kesimlerinde 1524 mm civarında iken, iç kesimdeki yüksek dağ yamaçlarında ise 3810 mm yi bulur. Zaman zaman meydana gelen kasırgalar da ülke ikliminin önemli özelliklerindendir.

Geniş sahaları, tropikal meyveler, çiçekler, küçük ağaçlar ve eğrelti otları kaplamaktadır. Özellikle yüksek kısjmlardaki 4.000 hektar arazi ise, ormanlarla kaplıdır.

Nüfus ve Sosyal Hayat
Grenada nüfusu, 1982 sayımlarına göre yaklaşık 108.000 dir. Bu nüfusun % 84’ünti Afrika dan getirilen zenciler, % l l ’ini zenci beyaz karışımı melezler, kalanını ise Avrupalılar teşkil etmektedir. Resmi dili ve en yaygın olanı İngilizce olmasına rağmen, bozuk, Afrika aksanlı bir Fransızca da konuşulur. Halkın % 64 lük bir ekseriyeti hıristiyanlığın katolik mezhebine bağlıdır. %22 si ise Anglikan mezhebin de olup, kalanları muhtelif mezhep ve dinlere inanmaktadırlar.

6-14 yaşları arasında eğitimin mecburi ve parasız olduğu ülkede, okuma-yazma bilenlerin sayısı toplam nüfusun % 8 6 sı kadardır. Eğitim sistemi İngiliz sistemidir. Halk genellikle tarım sektöründe çalışmaktadır. Grenada tek bir şehre sahiptir. O da başşehri St.George’dur.

Siyasi Hayat
İngiliz Milletler Topluluğunun bir üyesi olan Grenada, İngiltere kralı adına tayin edilen bir vali tarafından temsil edilir. Seçimle gelen 13 üyeli senato ile 15 üyeli millet meclisi,ülkenin yasama organlarıdır.Genel Vali, parlamentodan bir başbakan tayin eder. Kurulan hükümet, meclise karşı sorumludur.

Ekonomi
Halkın çoğunluğu tarım ile uğraşmaktadır. Bunun için de ekonomi tarıma dayalıdır. Buna rağmen turizm ekonomide önemli bir yer tutar. Grenada, bir baharat merkezidir.Önemli bir sanayi kurulmuş değildir. İhraç ettiği ziraat ürünleri, muz, şeker, baharat kakao, narenciye, kahve ve hindistan cevizidir. Buna rağmen en büyük gelir turizm’den temin edilmektedir. Çünkü senede gelen turist miktarı, ülke nüfusu .kadardır. Maden ve hayvancılık yok denecek kadar azdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.