Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GRAM

Kütle birimi. Kilogram biriminin binde biri olan gramın sembolü (g) dir. Ağırlıkların değişmemesi, bütün dünya devletlerinde aynı ağırlığın kullanılması için bir örnek ağırlık kabul edilmiştir. Dünyaca kabul edilen birim kilogram, Fransa’nın başşehri Paris’teki Milletlerarası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosunda bulunan iridyum platinden yapılmış silindir şeklindeki cisimdir. Bunun binde birine ise gram denir. Sabit bir ağırlık kabul edilmeden önce gram +4 °C de 1 cm- saf suyun kütlesi olarak tarif edilirdi.

Fizikte kullanılan birim sistemlerinden C.G.S. de (Fransızca centimetre, gramme, seconde kelimelerinin baş harflerinden alınmıştır.) temel kütle birimi gramdır.

Bir gramlık kütle üzerine tesir eden yerçekimine bir gram-kuvvet denir. Bir gram, kilogramın binde biri olduğu için gram-ağırlık da denilen bu kuvvet bir kilogram-kuvvetin binde birine eşittir. C.G.S. sisteminde kuvvet birimi olan dyn, kütlesi 1 g. olan cisme 1 cm/s 2 lik ivme veren (kazandıran) kuvvettir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.