Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GRAM BOYAMA

Bakteri çeşitlerinin ayrılmasında kullanılan mikrobiyolojik boyama metodu. Gram boyama metodu ile bakterilerin sınıflandırılmaları oldukça kolay hale gelmektedir. Bu yolla boyanan bakterinin verdiği reaksiyon, gelişme bakımından yakınlık gösteren sınıfların ortak karakterleri ile ilgilidir. İlaç kullanımında bakterinin tanınması çok önemlidir. Antibiyotiklerin bir kısmı, bilhassa Gram pozitif bakterilere tesir ederken, bir kısmı da özellikle Gram negatif bakterilere etkilidir.

Yapılışı: Lam üzerine alınan incelenecek materyal, önce ateşten geçirilerek tesbit edilir. Üzerini örtecek şekilde “kristal viyole” boyası konur. Su ile yıkanır ve üzerine iyot eriyiği dökülür. Daha sonra alkol eriyiği ile renk giderme işlemi yapılır. Suyla yıkanıp safranın ile tekrar boyanır.

Gram (+) olan bakteriler, kristal viyole boyasını tutar ve alkolde boyasını vermez. Bu sebeple boyama işleminin sonunda, Gram (+) bakteriler mavi-mor renkte görülürler (mikroskobik incelemede). Gram (—-) bakteriler ise, alkolle renklerini verdiklerinden, boyamanın son safhasındaki safranın boyasının rengini alırlar. Bu tip bakteriler boyama sonunda kırmızı renkte görülürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.