Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GRAFOLOJİ

Elyazısını inceleyen bir bilim dalı. Psikologların ortaya attığı bu teoriye göre, diğer davranış şekilleri gibi, elyazısı da insanın şahsiyeti hakkında bilgi vermektedir. Bu teori her şahsın belirli bir şahsiyet ve davranışlarında devamlılık göstereciğini kabul etmektedir. Elyazısının yaşlanma ile değiştiği doğrudur. Hastalık, ruhi gerginlik gibi hallerde de el yazısı değiş­mektedir. Fakat şahsiyet üzerine ilmi bir çalışmanın sadece bu teori üzerine kurulması mümkün değildir.

Psikoloji ilmi içinde elyazısı ile karekterleri belirleme ve ölçme metotları henüz geliştirilmemiştir.Yine de el yazısı sitili ile şahsiyet arasındaki alâkayı gösteren tecrübî sonuçlar mevcuttur. Bu bakımdan grafoloji, davranış ilminde son zamanlarda önemli bir yer tutmağa başlamıştır. Yalnız yukarda anlatılanlar forensik grafoloji için geçerli değildir. Forensik grafoloji, bir imzanın asıl mı kopya mı olduğunu veya iki ayrı belgenin aynı şahıs tarafından yasılıp yazılmadığı gibi konuları inceler.Bulduğu neticeler adli delil kabul edilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.