Kategoriler
wiki

GÖZLÜK

Gözleri iyi görmeyenlerin baktıkları şeyleri daha iyi görmelerine yardım eden veya gözleri korumaya yarayan çerçeveye yerleştirilmiş cam.

Gözlüğün tarihi çok eskidir.Marko Polo 1270 yılında Çin’de ihtiyar kişilerin yakını görmek için gözlük kullandıklarını yazmıştır. Avrupa’da Bacon, yaşlı kimseler için gözlük kullanmanın zorunluluğundan bahsetmiştir. İlk ilkel gözlükler, sapsız olup burun üzerine oturtulur, iple bağlanır veya elle tutulurdu. Önceleri bilginler tarafından kullanılırken, 17. yüzyıldan sonra yaygınlaşmıştır. 1784’te Benjamin Franklin iki odaklı (bifokal) camları keşfetti ve bundan sonra gözlük cam ve çerçevelerinde çeşitli ilerlemeler birbirini takip etti.Prizmaları 161 l’de Kepler yapmıştır, Astigmat camlar ise 1827’de yapılmışlardır.

Genel olarak gözlükler 4 gurupta toplanırlar.
1- Dereceli Gözlükler: Kırma kusuru olanlar tarafından kullanılırlar. Hipermetropi, miyopi, astigmatizma gibi kırma kusurları ile yaşlılık hipermetropisi veya presbiyopili hastaların mutlaka gözlük kullanmaları gerekir. Böyle kırma kusuru olanlarda, kirpik diplerinde kızarma, gözlerde kızarma, görmede bulanıklık, göz kapaklarını kısarak bakmak, okuma esnasında yorgunluk ve bıkkınlık, göz ve baş ağrıları mutat şikayetler arasındadır.

2- Zararlı Işıklara Karşı Koruyucu Gözlükler:
Zararlı ışınları absorbe eden(emen) veya yansıtan özel imâl edilen çeşitli renklerde camlardan yapılırlar. Yükseklerde, karda ve deniz kenarında güneş ışınları içindeki ultraviyole gözde keratit meydana getirir, elektrik kaynağı yapılırken çevreye bol miktarda ultra viyole neş­redilir. Yine güneş ışınlarında bulunan enfraruj ışınları,güneşe direkt olarak uzun süre bakıldığında maküla yanıklarına sebep olabilir. Röntgen cihazlarının meydana getirdikleri X ışınları da göz için zararlıdır.

3- Mekanik Koruyucu Gözlükler: Mekanik irritan maddelerden korunmak için sanayii’de ve günlük hayatta yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

4- Kimya, fizik ve ilaç endüstri laboratuvarlarında çalışan personel için koruyucu gözlükler mevcuttur. Bu gibi yerlerde gözü irritan maddelerden korumak, bir ihmal veya kaza sonucu meydana gelecek ağır ve üzücü yanıklardan ve hasarlardan korunmak demektir. Yapılacak iş ve korunulacak maddeye göre özel ve değişik gözlükler mevcuttur.

5- Renkli Gözlükler: İsokolor gözlükler, üst kısımları renkli alt kısımları renksiz gözlüklerdir. Gece otomobil kullananlar karşıdan gelen otoların farlarından korunmak için kullanırlar. Colormatik gözlükler, ışıkta renkleri koyulaşan, karanlıkta açılan gözlüklerdir. Işıktan rahatsız olanlar için yapılmışlardır.

Normalde renkli gözlüğe kimsenin ihtiyacı yoktur. Renkli gözlük ya kişiliği gizlemek veya belirtmek için kullanılmaktadır. İngilterede her kişiye yılda iki, A.B.D. de ise bir gözlük düşmektedir.

Özellikle bayanlar tarafından kullanılan renkli gözlüklerin şekilleri, renkleri ve çerçeveleri moda ile her yıl
değiştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.