Kategoriler
Sağlık Bilgisi

Gözleri iri diye sevinmeyin!

Gözleri iri diye sevinmeyin!

Gözleri sulanıyorsa, ışığa hassassa, göz küresi büyüyorsa dikkat!

Bebeklerde iri göz sevimli gelse de bu durum glokom yani göz tansiyonunun habercisi olabilir. Her 10 bin bebekten biri glokom hastası olarak doğarken, anne babaların son derece dikkatli davranması ve glokomun belirtilerini bilmesi kritik önem taşıyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Can Üstündağ, 6-12 Mart Dünya Glokom Haftası kapsamında, çocuklarda göz tansiyonuna işaret eden o kritik belirtileri anlattı; anne babalara önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

2
Minik bedenlerinde birer boncuğu andıran iri gözleriyle nasıl da sevimli bakarlar. Hal böyle olunca aile fertleri başta olmak üzere pek çok kişinin bir güzellik unsuru olarak değerlendirmesi işten bile olmaz. Oysa bebeklerde iri göz, erken teşhis edilmemesi durumunda ileride görme kaybına bile neden olabilen göz tansiyonu hastalığının habercisi olabiliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Can Üstündağ, göz tansiyonunun sinsice ilerleyen bir hastalık olduğunu belirterek, erken teşhisin son derece önemli olduğunu söylüyor. Her 10 bin bebekten biri doğuştan glokom hastası olarak doğarken bunların yüzde 90’ı bebek 1 yaşına gelene kadar ortaya çıkıyor. Hastalık ortaya çıktığında, tanısı konulana kadar geçen sürede oluşan hasarı geri döndürmek mümkün değil.

GÖZ KÜRESİ BÜYÜYOR!

Kaliteli bir görme temini ve göz içi yapıların beslenmesi için, anne karnında son 2-3 ayda gözün içerisinde su yapımı başlarken; gözün kanal sisteminde de yavaş yavaş delikçikler açılıyor ve sıvı yavaş yavaş bu delikçiklerden dışarıya çıkmaya başlıyor. Doğuştan göz tansiyonunda ise o delikçiklerin gelişiminde problem olduğundan sıvı dışarıya çıkamıyor. Bu nedenle de gözün içerisinde basınç yükseliyor ve görme sinirlerinde tahribat meydana geliyor. Prof. Dr. Can Üstündağ “Bebeklerin gözleri yetişkinlerden farklı olarak elastik olduğu için, içeride basınç yükseldiği zaman ilk 3 yaşına kadar göz küresi büyümeye başlıyor! O nedenle bu çocuklar genelde iri gözlü oluyor. Aileler bebeğinin ya da çocuğunun gözlerinin iri olduğunu fark ettiklerinde mutlaka göz hekimine başvurmalıdır” diyor.

3
BU BELİRTİLERE DİKKAT!

İri gözün yanı sıra bebeklerde göz tansiyonunun en önemli belirtilerinden biri de, ışıklı ve güneşli havada gözlerini açamamaları. Ancak pek çok anne baba bu belirtilerin de bir hastalığın habercisi olabildiğini bilmiyor. Çocuklarda böyle bir şikayet belirmesi durumunda ebeveynlerin bunu ihmal etmemesi ve bir hekime başvurması gerektiğini belirten Prof. Dr. Can Üstündağ “Ailelerin en fazla dikkatini çekebilecek bulgular arasında, gözlerin şakır şakır sulanıp akması, gözün saydam tabakalarının grileşip matlaşması yer alıyor’ diyor.

TEKRARLAYAN BİR HASTALIK

Glokomun sinsice ilerlediğinden kişinin görme yeteneğindeki kaybın çok yavaş oluştuğunu, bu nedenle en son aşamaya geldiğinde anlaşılabildiğini belirten Prof. Dr. Can Üstündağ, göz tansiyonunun her yaşta ortaya çıkabildiğine dikkat çekiyor. Ailesinde göz tansiyonu olanlarda risk 6 kat artıyor. Çocukluk çağında oluşan göz tansiyonunda genellikle cerrahi tedavi uygulanırken, göz kanalında delikçik açılıp sıvının dışarıya akmasıyla tansiyon normale dönüyor ancak buna karşın bazen ikinci ve üçüncü ameliyatlar da gerektirebiliyor. Prof. Dr. Can Üstündağ bu nedenle göz tansiyonu hastalarının hayat boyu belirli aralıklarla hekime muayene olmaları gerektiğini söylüyor. Muayene sıklığı başlangıç glokomda 6 ayda bir iken, ilerlemiş olgularda bu süre 2 aya kadar inebiliyor. Yetişkinlerde; ilk basamakta ilaç tedavisi uygulanıyor. Damlanın yeterli olmadığı, damlaya rağmen görme siniri hasarının ilerlediği olgularda ise lazer ve ameliyat seçenekleri uygulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.