Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GORKY, Maxim

1868-1936 yıllarında yaşamış Rus hikaye ve dram yazarı. Asıl ismi Aleksei Maksimovich Peshkow’dur. Nizni navgorod da doğdu. 1901 de “26 Adam ve Bir Kız” , yine 1901 de “ Yolculuk Arkadaşım”adlı kısa hikayeleriyle ve 1907 yılında “ Anne” , 1910 yılında da “ Bir İtiraf” adlı eserleriyle kısa sürede ün yaptı. Moskova’da 1902 yılında tarihi tiyatro sergisinde “The Lower Depths” adlı eseri en iyi oyun seçilerek birincilik kazandı. Sonraki dramları 1924 de “ Yargıç” , 1932 de “ Yegor Bulichev” adlı eserleridir.

Rusya’daki aşağı tabakaların hayatını açık bir şekilde kendi intibalarıyle hikâye ve oyun yazılarında ortaya koymuştur. Aktif bir çalışmayla iyi bir reform yapılması gerektiğine inandığını eserlerinde belirtti. 1917 yılında açık olarak devrimcilik fikirlerini yaymak istediğinden çalışmalarına sansür kondu ve sonunda tevkif edildi. Her ne kadar Gorki kabiliyetli bir yazar ise de, Tolstoy ve Dostoyevsky veya Chekhov’un yetki alanlarını ve güçlerini düşünemedi. The Lower Depths adlı eserinde birinci sınıf halkın yaşantısını ortaya koydu. Rusya’da komünizmin yerleşmesi için çok uğraşmış, fakat komünizmin yerleşmesinden sonra Stalin tarafından öldürtülmüştür. Kültür Bakanlığı Yaymlardından “Bir Devin Düşüşü” adlı eser, onun hayatını dile getiren, akıcı bir üslupla yazılmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.