Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GONDOL

Özellikle İtalya’nın Venedik şehrinde kullanı­lan uçları sivri ve yukarı doğru kalkık, uzun bir kayık. On altıncı yüzyıldan on sekizinci yüzyıla kadar kullanı­lan değerli bir vazo. Self-Servis usulüyle ticaret yapan büyük mağazalarda üst üste raflardan müteşekkil teşhir mahalleri. Gözleri yıkamakta kullanılan küçük fincan.

Bu kayıkların uzunlukları 10 m. olup, genişlikleri de 1,35 m. kadardır. Yukarı doğru kalkık olan uçlarında yedişer çıkıntısı vardır. Taban kısımları geniş ve düz, tam ortasında iki kişinin rahatça oturması için iki tane küçük odaları vardır. Kayıkların dış kısmı Venedik sanat anlayışına göre süslenir ve renkleri de siyaha boyanır.

Gondol’u kullanan kimse bir yan tarafta ayakta durarak tek kürekle idare eder. GondoFun daha hızlı yol alabilmesi için ağırlık merkezi yan tarafa verilir.

Bu kayıklar, Venedik şehrinde önemli bir taşıma vasıtası görevi yapar. Ayrıca turistler için zevkli ve önemli bir gezi aracı olup, ülkeye önemli ölçüde gelir sağlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.