Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GÖLGE OYUNLARI

Bir çeşit tiyatro oyunu. Daha çok doğu ülkelerinde gelişmiştir.Bu oyunda esas; hayvan derisinden oyulmuş şekillere arkadan kuvvetli bir ışık verilerek, gölgelerin saydam bir yere düşürülmesidir. Düşürülen gölgelerde istenilen konu canlandırılmak istenir.

Hindistan’da, milli destanlarından konu alınarak işlenen gölge oyunu, zamanla Cava adalarına geçti, Cavalılar da bunu kendilerine uydurarak, konulan milli destanlarından alınmış temsiller şeklinde, törenlerde oynatmaya başladılar. Bambu dalından sopaların ucuna takılan şekiller, perde arkasından geçirilerek seslendirilirdi. Daha sonraları gölge oyunları Bali’ye, Siyam’a, Mala’ya, Birmanya’ya geçmiştir.

Çinliler ise gölge oyununa daha çok ehemmiyet verirlerdi. Bilhassa saraylarda kadın ve çocukların eğlencesi olurdu. Buradaki şekillerin parlak ve boyalı olması ve bunların perdede görülmesi, diğerlerinden ayrılan en önemli farktır.

On yedinci yüzyılda Avrupa’da, on sekizinci yüzyılda Amerika’da görülen gölge oyunları, sinemanın çıkması ile tamamen ortadan kalktı. Ülkemizde Karagöz-Hacivat oyunu şeklinde en mükemmel şekilde uygulanmıştır. Azalmasına rağmen, tamamen unutulmayan Karagöz ve Hacivat milli bir gölge oyunu olarak önemini muhafaza etmektedir (Bkz. KaragözHacivat).

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.