Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Gökyüzü Neden Mavidir ?

 Gökyüzü Neden Mavidir ?

1

Binlerce yıl önce Yunanlılar, özellikle de Aristo, gökyüzünün niçin mavi renkte olduğu üzerinde düşünm üşlerdir. Fakat El-Kindî (796-866)’ye gelinceye kadar hiç kimse bunun sebebini doğru olarak ortaya koyamamıştır. Onlar bizzat gökyüzünün tabiî olarak mavi renkte olduğunu söylemişlerdir. Bu yanlış kanaat, ancak ilk defa Kindî tarafından düzeltilebil- m iştir. O , “G ökyüzünün Mavi Renkte Olmasının Sebebi” adlı eserinde, gökyüzünün tabiî olarak kendiliğinden mavi olamayacağını söyledikten sonra, engin sular ve denizlerin mavi oluşunun sebebini ve gökyüzünün maviliğinin sebebini, su ve havadaki zerrecikler vasıtasıyla ışık kırılmaları ve yansımaları ile izah etmektedir. Bu da günümüzdeki görüşün aynısıdır. Bugün, gökyüzünün mavi renkte görünmesinin sebebi şöyle açıklanmaktadır: Mavi renk kısa dalga boylu olduğundan atmosferdeki gazlarla daha çok çarpışarak gökyüzüne dağılır ve gökyüzünün mavi görünmesine sebep olur. Gökyüzünün mavi olması sebebiyle okyanuslar ve denizler de mavidir. Batıda Alkindus diye tanınan Ebu Yusuf Yâkub İbni el-Kindî; meteoroloji, özgül ağırlık, med-cezir (gel-git) hadisesi, optik, ışığın yansıması, müzikte gam, yağmur ve rüzgâr gibi konularda çalışmalar yapmıştır. Geometride pergelle açı ölçme usulünü bulmuş, yerçekimi ve serbest düşme yasaları üzerinde deneyler yapmıştır.
Kaynaklar: Mehmet Bayraktar, Islâm’da Bilim ve Teknoloji Tarihi, Ankara, 1992, s. 192; Zeki Tez, Bilim ve Teknikte Ortaçağ Müslümanları, Ankara, 2001, s. 114

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.