Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GÖKDELEN

Çelik veya betonarme iskelet inşaası gerektirecek kadar bir yüksekliğe sahip olan çok katlı yapı. Bu tarife göre New York’taki Dünya ticaret merkezi gökdelen, fakat Eyfel kulesi değildir.

Gökdelen yapımı ilk olarak Amerika’da başlamıştır. İnsanları gökdelen binaların yapılmasına sevk eden birçok sebebler vardır. Eskiden insanoğlu bahçeli müstakil evlerde otururken, bugün köylerden şehirlere artan göç, nüfusun büyük şehirlerde alabildiğine artım asına sebep olmuştur. Bunun sonucunda hava gazı, su ve elektrik dağıtımı, temizlik işleri, ulaşım imkânları bakı­mından birçok problemler çıktığı için, küçük arsadan çok faydalanmak yoluna gidilmiş ve yüksek katlı beton binalar yapılmıştır.

İlk önceleri yapılan gökdelenlerde yükseklik oranına göre duvarlar kalın oluyor ve çok yer kaplıyordu. Yüksek binalarda metal iskelet kullanılmaya başlayınca, gökdelen yapımı hızla artmıştır.İlk gökdelen W.L.B. Jenney tarafından Cago’da 1883-85 senesinde yapılan Home Insurance Bulding adındaki on yedi katlı binadır.Gökdelenlerin inşaası için, uygun kayalık araziler tercih edilir. Kayalar üzerine gökdelenin yüksekliğinde olan ve binanın ağırlığını taşıyan çelik sütunların arasına binanın duvarları örülür.

Asansörün binalarda kullanılmaya başlanmasıyla gökdelenlerin yüksekliği artmış ve üst katlara inip çıkmak bu araç kullanılarak kolaylaşmıştır. Ancak gökdelenlerle birçok çevre meselesi de çıkmıştır. Bunlar arasında trafik izdihamı, su sıkıntısı, yangın ihtimali ve arsa fiyatlarının artması, üzerin de en çok durulanlarıdır.

Dünya nüfusunun gittikçe artması üzerine, sayıları artan binlerce gökdelenin yapımına başlandı. Nitekim ülkemizde de son senelerde bu tip binaların inşaası hızlanmıştır.Gelecekte dünyanın pekçok ülkesinde daha yüksek gökdelenlerin yapılacağı tahmin edilmektedir.

Pek çok nüfusu barındıran gökdelenlerin insan sağlığını, şahsiyetini ve sinir sistemini bozduğu, uzmanlar tarafından bildirilmektedir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.