Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GÖK KUŞAĞI

Güneş ışınlarının bazı bulutlarda yansıması ve kırılmasıyla meydana gelen ve ışık tayfının renklerini gösteren bir yay şeklinde görünen atmosfer olayı. Gök  kuşağında görünen yedi renk; kırmızı, turuncu sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mordur.

Tipik bir gök kuşağı, kırmızı, turuncu, yeşil, mavi ve mor’dan meydana gelen bir renk sırasına sahip bir veya daha fazla aynı merkezli arklardan ibarettir. En çok rastlanan çeşidi ilkel (birinci) gök kuşağıdır. Bu çeşidin yarı çapı açı olarak 42° civarındadır ve kırmızı renk dış tarafa, mor renk iç tarafa isabet eder. Bazen de ışığı daha zayıf olan, 50° civarında bir açı yarıçapa sahip tali(ikinci) gök kuşağına da rastlanır. Bunda renk dizilişi diğerinin tersidir. Bunların haricinde sadece dar kırmızı veya kırmızı-yeşil renk bantlarından müteşekkil küçük kuşaklar da görülür ve bunlar birinci gök kuşaklarının iç tarafında ve İkincilerin dış tarafında bulunurlar.

Gök kuşaklan umumiyetle güneş ışığında görünmekle beraber, ay ışığı veya suni ışıkta da görünürler. Kuşağın merkezi, gözlemci ve ışık kaynağı aynı doğru üzerindedir. Umumiyetle de gözlemciye göre ışığın zıt tarafındadırlar. Bundan dolayı gözlemcinin görebileceği en büyük gök kuşağı, yarım çember şeklindedir ve ışık kaynağı ufka yaklaştığı zaman meydana gelir.Fakat gözlemci yer yüzeyinden yukarıda ise daha büyük gök kuşaklan görmek mümkün olur. Bundan dolayıdır ki, alçaktan uçan uçaklardan tam bir daire şeklindeki gök kuşaklan sık görülür.

Gök kuşakları ışık ışınlarının yağmur damlaları ve sis tanecikleri tarafından kırılması, yansıtılması ve dağıtılması ile meydana gelir. Büyük damlaların meydana getirdiği kuşaklar en parlak ve renk ayrılması en belirgin olanlarıdır. Küçük yağmur damlalarının meydana getirdiği kuşaklar ise daha zayıf daha geniş olurlar. Bunun en tipik örneği sis kuşağı olarak da isimlendirilen ve sis bulutu veya buğusu tarafından meydana getirilen beyaz kuşaklardır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.