Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GOGOL

1809-52 yılları arasında yaşamış, Ukrayna’lı aydınlar sınıfından küçük bir aileye mensup Rus yazarı. Babası oğlunun da enterasan dramlara (tiyotro eserlerine) yönelmesi için onu teşvik etti.Ortaokulu bitirdikten sonra,1829’da St.Petersburg’a gitti ve orada bir memuriyete girdi. St . Petersburg’da 8 yıl kalmasına rağmen,  Ukrayna’yı unutamadığından birkaç çalışmasını oraya yöneltti. İlk başarası 1831-1832 de yayınlanan iki ciltlik (Eveninas on a form Near Dikanka) (Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Geceler) isimli Ukrayna yaşayışı ve folklorundan garip hikâyeler ve güldürüleri ihtiva eden kitabıdır. 1835 de Gogol, roman sitiliyle Ukrayna hakkında diğer iki çiftlik hikayelerini Mirgorod adiyle yayınladı. Meş­hur ve tutunan hikayesi, küçük bir memurun sefilliği hakkındadır. 1836’da Rüşvetçi Memur sebebiyle Roma’ya sürüldü. 1839-40 ve 1841-42’lerde iki defa ziyaret için Rusya’ya geldi. 1842’de Dead Souls (ölü ruhlar) adlı kitabını yayınladı. Klasik İspanyol külhanbeyleri arasındaki olayları çizgilerle ifade etti. 1843’de Gogol iki ciltlik bir serisini daha hazırladı. Fakat ilk dört bölü­münü bitirmesine rağmen, son bölümünü bitiremedi. İlk cildde olumsuz görünen karakteri, ikinci cildde moralli portrelerle anlatmaya yöneldi.

1848 Ocak ayında kışkırtıcı çalışmalara son vererek, Kudüs’e bir gezi yaptı. Kendini tatmin edemiyerek, bir kaç hafta sonra Moskova’ya döndü. Hayatının sonlarına doğru Gogol tasfiye edilmesine sebep olan Ölü Ruhlar’ın ikinci ölümünü süratli bir çalışmayla bitirmeye çalıştı. Süratli çalışmasıyla daha önceki hoşnutsuzluğu yendi. Ölümünden birkaç gün önce el yazma eserini yok etti. Önemli eserlerinin hepsi İngilizceye çevrilmiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.