Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GÖBEK

Karın duvarının tam ortasında bulunan kısım. Ana karnındaki cenin ile anne arasındaki bağlantıyı “göbek
bağı” sağlar. Doğumdan sonra kesilen göbek bağının yerinde kalan yara izine göbek ismi verilmektedir.

Göbek veya tıp dilindeki adıyla “umbilicus”, doğumdan sonraki hayatta, karın duvarının en zayıf noktalarından birini meydana getirir. Göbek deliğini cenin dolaşımına bağlayan dam ar kalıntısının tam kapanamamasından dolayı, ileriki hayatta karın organları buradan dışarı çıkabilir. Buna “Göbek Fıtığı” ismi verilir. (Bkz. Fıtık).

Göbek Bağı: Doğumdan önce, cenini ana rahmindeki plasenta’ya (eş) bağlayan kordon. Bu kordonun içinden iki atardam ar, bir toplardam ar, bir de sidik kanalı geçer. Göbek bağı sayesinde cenin, beslenme, büyüme ve artıkların atılması işlerini anasından sağlar. Göbek bağının kalınlığı yaklaşık 3 cm olup, uzunluğu 40-60 cm arasında değişir.

Çocuk doğduktan sonra, kordon damarlarındaki hareketin durması beklenir ve göbeğin birkaç cm yukarısından kesilir. Göbek bağının uzunluğu önemlidir. Çok uzun göbek bağı, doğum sırasında ceninin boynuna dolanarak ölümüne sebep olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.