Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GLOBÜLİN

Molekül ağırlığı yüksek bir protein. Sodyum klorür, sodyum sülfat, magnezyum sülfat gibi elektrolit ihtiva eden, zayıf tuzlu solüsyonlarda çözü­nür. Suda zorlukla erir veya erimez. Suda hiç erimiyen globulin fraksiyonuna öğlobülin (gerçek globülin) az oranda suda eriyen fraksiyonuna da psödoglobulin(yalancı globülin) denir.

Globülinler ultrasantrilüj ve elektro forez gibi metodlar ile incelendiğinde, a(alfa) B(beta), (gama) denilen ölümlerine ayrılır. Bu fraksiyonların birbirine oranı organizmanın durumuna göre değişir. Hastalıklara ve hastalıkların çeşidine göre bu oran büyür ve küçülür.

Yumurtada ve sütte de bulunan globülinler, kanda litrede 32 gr. kadar mevcuttur. Yumurtada ovoglobulin denilen globülinler vardır. Hayatımızda önemli rol oynarlar: Antikorlar (gama) globülin fraksiyonudur, ve bağışıklıklılığı sağlarlar. Kızıl, kızamık, çocuk felci, karaciğer iltihabı gibi hastalıkların tedavisinde bu hastalığa özel globülinler bir başka canlıda üretilerek hastaya verilir (serum olarak).

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.