Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GLENN T. Searborg

Bazı kimyevî elementlerin bulunmasında emeği olan ilim adamı.

Yirminci yüzyılın ilk yarısında, bilimdeki en büyük ilerlemelerden biri, uranyumun ötesindeki on elementin sentezlerinin yapılması olmuştur. Kabiliyetli bir ilim adamı olarak, Glenn T. Seaborg’un, bu keşiflerin çoğunda payı olmuştur. Neptünyum ve plutonyumun keşfi için, Profesör Edwin M. Mcmillan ile beraber, 1951 Nobel Kimya Armağanını aldılar.

Glenn Seaborg, mütevazi bir ortamda yetişmiştir. Michigan’da küçük bir maden şehri olan Ishpeming’de doğmuştur. Çocukluğunda, İsveçli ve Amerikalı olan anne ve babasıyle birlikte, Güney California’ya göç ettiterr~Burada, iki önemli hususiyeti göze çarpmaya başladı. Parlak zekâsı ve sınırsız çalışma isteği. Los Angeles’de California Üniversitesine girdi ve bu arada, önce amele olarak, sonra kayısı toplamakta, daha sonra da linotip çırağı olarak çalıştı. Üniversiteye girdiğinin ikinci yılında, bir laboratuvar asistanı seçilmeye yetecek kadar kendisini göstermiştir. Bu işe tahsili müddetince devam etti ve böylece, araştırmayla meşgul olmak için ilk fırsatı elde etmiş oldu.

California Üniversitesinin Berkeley kampına gitti ve 1937 de Ph. D. ünvanını aldı. G. N. Lewis ile yaptığı çalışmadan iki yıl sonra, uranyum ötesi elementleri elde etmek için çalışmaya başladı E. M. McMillan’ın daha önceki çalışmasının devamı olan bu araştırma, oldukça çabuk bir şekilde plütonyumun keşfiyle, iyi bir şekilde sonuçlandı. Savaş yılları arasında Seaborg, plütonyumun elde edilmesi ve saflaştırılmasında faydalanılan kimyevî olaylar üzerindeki çalışmalarda çok büyük bir rol oynadı. Savaşdan sonra, bütün gücüyle, yeni elementleri keşfetmeye girişdi. Şimdi çok tanınmış olan California üniversitesinin Radyasyon Laboratuvarı, onun idaresi altında gelişmiştir. Seaborg’un teşviki vekılavuzluğu ile, çok ustalıkla çalışan araştırma grupları, çoğunu başlangıçta olmak üzere, amerikyum, küryum, berkelyum, kaliforniyum, aynştayniyum, fermiyum ve mendelevyumu elde etmişlerdi. Diğer birçok elementler de, bu heyecanlı laboratuvarda elde edilmiştir.

1958’de, Gleen T. Seaborg’a, dünya çapında bir eğitim merkezi olan California Üniversitesi Berkeley kampının rektörlüğü teklif edildi. İki yıl sonra, kabiliyetini millî bir davada kullanması istendi. Seaborg, A.B.D. Atom Enerjisi Komisyonu Başkanlığına getirildi. Böylece, bilginlerin önderliğine şiddetle ihtiyaç duyulan bir devirde, bilgisini kendi toplumunun hizmetine vermeye başladı.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.