Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GLAYÖL

Familyası: Süsengiller (Iridaceae) Yetiştiği Yerler: Türkiye’de tabii olarak pek çok yerde yetişir.

Park ve bahçelerde yetiştirilen, güzel renkli, alımlı çiçekleri ile vazgeçilmez bir süs bitkisidir. 200 kadar türü bulunur. Çiçek renkleri beyaz, kırmızı, mavi, menekşe, pembe, sarı, portakal renkli olmak üzere çok muhteliftir. Şekilleri de çok değişiktir. Yaprakları tatlı yeşil, uzun, boylamasına çizgilidir. Çiçeklerin tomurcukları karşılıklı dizilmiş olup, önce alttakiler açar, yukarıya doğru devam eder. Bu çiçeğin başağı 20 büyük çiçeklidir. Melezleme ve ıslah çalışmalarıyla siyah ve kahverenkli çiçekli olanlar bile yetiştirilmiştir.

Glayöller her türlü iyi toprakta yetişebilirler. Soğanları ile çoğaltılır. Nisan ortalarında 10 cm. derinlikte, 10-15 cm. aralıkla soğanlar ekilir. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açmaya başlarlar. Geç ekilenler Ekim ve Kasım’da çiçeklenirler. Düzgünce kesilir. Uygun demetler halinde pazarlanır. Soğanları donlar başlamadan topraktan çıkarılıp tahta bir sandık içinde muhafaza edilir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.