Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GİRİŞİM

Aim. Interferenz (f), Fr. Interference (f), İng. Interference. İki dalga sisteminin üst üste gelmesiyle ortaya çıkan olay. Bu olayın esas prensibi, su dalgalarında da görülebilir. Eğer iki su dalgası tepe noktaları üst üste gelecek şekilde karşılaşırlarsa, ,su daha da yükselir, alt noktalar birleşirse, suyun seviyesi düşer. Ancak; bir dalganın tepe noktası diğerinin en düşük noktası ile karşılaşırsa, dalgalar birbirini dengeler ve kaybolur.

Girişim olayı, sesde, radyo’da, ışık ve diğer tür dalga hareketlerinde ortaya çıkar. Girişim, özellikle, hassas optik aletlerde ve ışığın tabiatını inceleyen deneylerde önemlidir. Ancak, iki flamalı lambadan gelen ışınların görülür girişimi ortaya çıkaracağını beklemek mümkün değildir. Çünkü ışık her atom zerresi tarafından müstakilen yayılır. Yayılma tamamen keyfi olduğu için girişime rastlamak mümkün değildir. Girişim, ancak iki ışının ayrı kaynaktan gelmesi halinde ortaya çıkar. Bu metotla ilk defa Thomas Young 1801’de girişimi açıklamaya muvaffak olmuştur. Böylece, ışığın bir dalga hareketi olduğu , konusunda sağlam bir delil elde edildi ve ışığın dalga boyu ölçüldü.

Hafif bir şekilde eğrilikli olan cam yüzey, düz bir cam üzerine konulursa, aydınlatıldığında, bir dizi parlak ve karanlık “Newton halkaları” görülür. Bu durum da, her iki yüzeyden yansıyan ışık dalgaları tepe noktaları üst üste düşerse parlak, tepe noktalan ile âlt nokta üst üste gelirse, karanlık halkalar ortaya çıkar. Beyaz ışık, her renk farklı dalga boylarına sahip olduğu için, renklerine ayrılır. Benzer olaylara, sabun köpüklerinde, su üzerindeki petrol filmlerinde kuş kanatlarında da rastlanır.

Girişimi ölçen aletlere “interferometer” denir. Optik maddeleri ve sistemleri kontrol etmek için kullanılır. Çok küçük hareketleri ölçmek girişimle mümkün olduğundan, yıldızların çapları ölçülür. İnterferometrenin en önemli kullanış yerlerinden biri de 1887’de olmuş, girişim olayları sonucu o zamana kadar gelen ışığın teorisindeki eksiklikleri ortaya çıkarmış ve Einstein’m relative teorisine yönelmeyi sağlamıştır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.