Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GİRİŞİM ÖLÇER (Interferometre)

Aim. Interferometer (n), Fr. Interferometre (m), İng. Interferometer. Dalgaların, bilhassa ışık dalgalarının girişimini meydana getiren bir cihaz. Çeşitli tipte optik interferometreler, değişik uygulamalar için geliştirilmiştir. Bu uygulamalar optik maddelerin ve sistemlerin testi, çok küçük hareketlerin ölçülmesi ve yıldızların yarıçaplarının belirlenmesi gibi çok yönlü ve çeşitlidir.

Ejı çok bilinen girişim ölçer, Albert A. Michelson’un geliştirdiği cihazdır. Bu cihaz diğer bütün girişim ölçelerin de prensiplerini göstermektedir. Michelson girişim ölçerinde, tek ışık kaynağından gelen ışın, bu ışının geliş yönüne eğik olarak yerleştirilmiş bir cam plaka üzerine düşmektedir. Bu cam plakanın bir yüzü ince bir gümüş tabaka ile kaplanmıştır ve ışının bir kısmı cam plakayı geçmekte, diğer bir kısmı da gümüş kaplı yüzeyden ışığın geliş yönüne dik olarak yansımaktadır. Cam plakayı geçen ve yansıyan ışınlar, tekrar birer ayna ile geri olarak gümüş kaplı yüzeye yansıtılırlar. Geriye gelen ışınların % 50’si tekrar gümüş kaplı yüzeyden bir gözlem merceğine yansıtırlar. Şayet ışınların kat ettiği yol aynı ise dalgalar aynı zamanda geleceklerdir. Eğer yol yarım dalga boyu kadar fark ederse, dalgalar birbirlerini götürürler ve karanlık ortaya çıkar. Bu aletin en önemli uygulanması Michelson-Morley’in deneyi olup o zamanki ışık teorisindeki eksikliği ortaya çıkarmış ve Einstein’in relativite (izafiyet) teorisine gidişi sağlamıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.