Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

GERONİMO

On dokuzuncu yüzyılda yaşamış Amerikan kızılderili lideri. Beyazlara karşı mücadele veren son kızılderili olarak tanınmıştır. 1829’da Colarado eyaletinin güneyindeki kızılderili bölgesinde kızılderili bir baba ve beyaz bir annenin çocuğu olarak doğdu.

Çocukluk ve gençliğinde, Amerikalılar’ın ırkına yaptığı insafsız davranışları gördüğünden beyazlara kin besleyen bir apaçi olarak yetişti. Otuz yaşında, ölen babası­ nın yerine geçerek Apaçiler’in lideri oldu. Liderliğinin ilk senelerinde, bir kale komutanı terfi etmek gayesi ile Geronimo’nun bölgesine baskın düzenledi. Kabilesinin tamamına yakını katledilen Geronimo, intikam almaya yemin etti. Kale komutanını öldürdü. Diğer kızılderililer tarafından kahraman kabul edilen Geronimo Çeyen ve Siu kabilelerine bir süre başkanlık yaptı. Bir kaç sene sonra da Birleşik Devletlerdeki bütün kızılderililer Geronimo’nun liderliğini kabul ettiler. Bunun üzerine A.B.D. senatosu Geronimo’yu kızılderili liderliğine tayin ettiğini açıkladı. Hayatının bundan sonraki kısmını kızılderili haklarını kanunla korumaya çalışarak geçiren Geronimo 1909 senesinde doğduğu Colarado eyaletinde öldü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.