Georges BALANCHINE

Georges BALANCHINE

BALANCHINE (George Melıtonoviç BA LANŞiVADZE George denir)

BALANCHINE (George Melıtonoviç BA LANŞiVADZE. George – denir), rus asıllı ametikalı dansçı ve koreograf. – (öf. New York 1983). Son eserleri: Bir ölçü ve Bir Duraklık Çeşitlemeler (1974), Union Jack (İngiliz Bayrağı) [1976], Mihail Borişnikov için The Seadfast tin Soldier (Metin Demir Asker) [1979].

1

Biyografi
Gürcistan ve Rusya

Balanchine’in babası Meliton
Balanchine içinde Giorgi Melitonovitch Balanchivadze doğdu Saint Petersburg , Rusya İmparatorluğu kaydetti ailesinin, Gürcü opera şarkıcısı ve besteci Meliton Balanchivadze kurucularından biriydi, Tiflis Opera ve Bale Tiyatrosu ve daha sonra kültür bakanı olarak görev Demokratik Cumhuriyeti Gürcistan 1918 yılında bağımsız oldu, ancak daha sonra Sovyetler Birliği’nin içine toplanabilir edildi. [5] büyük ölçüde sanatçı ve asker oluşan ailenin Balanchine’in en Gürcü tarafı geri kalanı. Küçük Balanchine’in en bilinir Rus , anne tarafı. Annesi, Meliton ikinci eşi Maria Nikolayevna Vasilyeva, bale düşkün ve St. Petersburg, toplumun onu alt ulaşır sosyal ilerleme biçimi olarak inceledi. [6] : O 23 Meliton daha on yaş daha genç ve rivayet o iyi piyano çalmak olabilir gibi “diye arka planda en azından bazı kültürü vardı” rağmen, eski kahya olmuştur. [6]

Çocukken, Balanchine bale özellikle ilgi değildi, ama annesi sanat annesinin ilgisini paylaştı kız kardeşi Tamara, o genç Giorgi seçmelere ısrar etti. George’un kardeşi Andria Balanchivadze yerine müzik babasının sevgisini izledi ve Sovyet sonra oldu ne iyi bilinen bir besteci haline Georgia . O bir trende kaçmaya çalışıyordu gibi Tamara kariyeri, diğer taraftan, bilinmeyen durumlarda onun ölümünden kısa kesildi kuşatılmış Leningrad’da Gürcistan’a. [6] : 248

Onun seçmelerde dayanarak, 1913 döneminde (yaş dokuz at) Balanchine Saint Petersburg kırsal Finlandiya taşındı ve kabul edildi İmparatorluk Bale Okulu , ana okulu İmparatorluk Balesi o bir öğrenci olduğunu, Pavel Gerdt ve Samuil Andrianov (Pavel oğlu in-law). [7]

1921 yılında mezun olduktan sonra, Balanchine kayıtlı Petrograd Konservatuarı’na çalışırken kolordu de bale Opera ve Balesi Devlet Akademik Tiyatrosu’nda (eski Opera Devlet Tiyatrosu ve Balesi ve Mariinsky Balesi olarak da bilinir). konservatuar Onun çalışmaları gelişmiş piyano, müzik teorisi, kontrpuan, armoni ve kompozisyon dahil. Balanchine 1923 döneminde Konservatuvarı mezunu ve hala onun gençler, Balanchine ilk çalışmasını, bir koreografisini iken 1924 yılına kadar kolordu bir üyesi olarak dans pas de deux La Nuit (1920, müzik adında Anton Rubinstein ). Bu çıplak ayak yerine bale ayakkabı dansçılarla başka düet, Enigma, izledi. 1923 boyunca, dost dansçılar, Balanchine küçük topluluk, Genç Bale kurdu.

1

Bale Russes
Ana madde: Bale Russes’un
Bir 1924 ziyaret Almanya , Sovyet Devlet Dansçılar, Balanchine, eşi Tamara Geva ve ile Alexandra Danilova ve dancers Nicholas Efimov büyük bir Rus topluluk vardı Paris’e kaçtı. Şu anda, impresario Sergei Diaghilev katılmaya Balanchine davet rus balesi bir koreograf olarak. [7]
Apollon, 1928
Diaghilev yakında Balanchine terfi bale ustası şirket ve onun koreografisi teşvik etti. 1924 ve 1929 yılında Diaghilev’in ölümü arasında, Balanchine dokuz bale, yanı sıra daha az eserler yarattı. Bu yıllarda, o gibi besteciler ile çalıştı Sergei Prokofiev , Igor Stravinsky , Claude Debussy , Erik Satie , ve Maurice Ravel gibi setleri ve kostümleri, tasarlanmış ve sanatçılar Pablo Picasso , Georges Rouault ve Henri Matisse yeni eserler yaratmak, bu kombine bütün sanat. Onun yeni eserleri arasında, Paris’te 1928 döneminde, Balanchine prömiyeri Apollon musagète (Apollo ve muses) Stravinsky ile işbirliği içinde; klasik bale ve klasik Yunan birleştiren, onun en yenilikçi bale biriydi efsane caz hareketi ile ve görüntüler. O, “Hayatımda dönüm noktası” olarak nitelendirdi. [8]

ciddi bir diz sakatlığının, Balanchine etkili biçimde performans kariyerini biten onun dans sınırlamak zorunda kaldı.

Diaghilev’in ölümünden sonra, Bale Russes iflas etti. Para kazanmak için, Balanchine için dans sahne başladı Charles B. Cochran ‘ın revülerinin ve Sir Oswald Stoll Londra’da’ nin çeşitli gösterileri. O tarafından tutuldu Danimarka Kraliyet Balesi de Kopenhag konuk bale yöneticisi olarak.

1931 yılında, yatırımcı Serge Denham, yardımıyla René Blum ve Albay Wassily de Basil kurdu Ballet Russe de Monte Carlo , [9] rus balesi için bir halef. Yeni şirket işe Leonide Massine’in koreograflar olarak ve Balanchine. Öne çıkan dansçılar dahil David Lichine ve Tatiana Riabouchinska . 1933 yılında, Blum danışmadan, Albay de Basil bir yıl sonra Balanchine düştü [10] – O izleyicilerin Massine’in koreografisini eserlerini tercih düşündüm görünürde çünkü. Librettist Boris Kochno dansçı iken de, gidelim oldu Tamara Toumanova Balanchine ateş edildiğinde (Balanchine en güçlü hayran) şirketten ayrıldı.

Balanchine ve Kochno hemen kurulan Les Ballets 1933 artistik danışman olarak hizmet veren, Kochno, Diaghilev’in eski sekreteri ve arkadaşı ile. Şirket tarafından finanse edilen Edward James , bir İngiliz şair ve bale patron. Şirket sadece Paris ve Londra’da, konser, 1933 içerisinde ay sadece bir çift süren Büyük Buhran sanat daha zor fon yaptı. Balanchine besteciler ile işbirliği dahil olmak üzere birçok yeni eserler, oluşturulan Kurt Weill , Darius Milhaud , Henri Sauguet ve tasarımcı Pavel Tchelitchew .

Amerika Birleşik Devletleri

Mimar Philip Johnson, tasarlanmış New York Devlet Tiyatrosu Balanchine’in özelliklerine.
Balanchine onun ilk projesi o istediği güçlü tekniği ve stili vardı dansçılar geliştirmek istedim çünkü bir bale okulu kurmak olacağını vurguladı. Onun klasik eğitim ile karşılaştırıldığında, o da iyi dans değil diye düşündüm. Lincoln Kirstein ve yardımı ile Edward MM Warburg , Amerikan Bale Okulu 2 Ocak 1934 tarihinde öğrencilere açıldı, Balanchine Daha sonra o yıl ABD’de geldi az 3 ay sonra, Balanchine talebeleri bir resital, konser vardı nerede onun yeni iş prömiyeri Serenade Warburg yaz malikanesinde Çaykovski tarafından müzik.

1930 ve 1940’lı yıllarda yaptığı bale faaliyetleri arasında, Balanchine gibi ileri gelenleri ile müzikal tiyatro için koreografisini Richard Rodgers , Lorenz Hart ve Vernon Duke . [11]

West Coast
Balanchine yaptığı şirket taşındı Hollywood’un o “Kolya”, beyaz bir iki katlı ev kiraladığı 1938, sırasında Nicholas Kopeikine , onun “prova piyanist ve yaşam boyu arkadaşı”, [12] uzak olmayan Kuzey Fairfax Caddesi üzerinde Hollywood Boulevard . Balanchine o Goldwyn Follies seti ve kim sonradan üçüncü eşi oldu tanıştığı Vera Zorina, özellikli hepsi beş film için dans yarattı. O da şirket reconvened Amerikan Bale Caravan genelinde onunla gezdi Kuzey ve Güney Amerika, ancak birkaç yıl sonra katlanmış. 1944 den 1946 kadar, sırasında ve sonrasında Dünya Savaşı , Balanchine ve Blum & Massine’in yeni yineleme gibi yerleşik koreograf hizmet Bale Russe de Monte Carlo .

New York
Yakında Balanchine yeni bir dans şirketi kurdu Bale Derneği Lincoln Kirstein cömert yardımıyla tekrar. O gibi çağdaş bestecilerin, birlikte çalışmaya devam Paul Hindemith o için 1940 yılında bir puan devreye kime, dört mizaç . İlk 20 Kasım 1946 tarihinde gerçekleştirilen, bu modernist eser açısal ve hareket çok farklı onun erken soyut ve yedek bale biriydi. Çok başarılı performanslar sonra, bale sahip en önemli Orpheus Stravinsky ve heykeltıraş ve tasarımcı ile işbirliği içinde oluşturulan Isamu Noguchi , New York Şehir de şirket ikamet sunulan New York City Center .

1955 yılında, Balanchine onun sürüm yarattı Fındıkkıran o Drosselmeyer mime rol oynadığı. Şirket kurulduğundan beri sırasında New York’ta her yıl bale sahne aldı Noel sezonu .
Ile Balanchine Suzanne Farrell Don Kişot içinde.

Mstislav Rostropovich (solda), George Balanchine (orta) ve Yuri Grigoroviç
Ölüm
Hastalık yıl sonra, Balanchine Manhattan’da, 30 Nisan 1983 tarihinde öldü 79 yaşındaki Creutzfeldt-Jakob hastalığı sadece onun ölümünden sonra tanısı konuldu. O dans ederken dengesini kaybederek başladı o ilk 1978 döneminde belirtiler gösterdi. Hastalık ilerledikçe, onun denge, görme, işitme ve bozulmuştur. 1982, o aciz edildi. Ölümünün gece, şirket dahil kendi zamanlanmış performansı ile devam etti Divertimento No. 15 ve C Symphony . Lincoln Center’da [13] yaptığı son yıllarda, Balanchine muzdarip anjina ve hastaya kalp bypass ameliyatı . [14] clement Crisp, Balanchine eulogized birçok yazarlardan biri, onun katkısını değerlendirmişlerdir: “George Balanchine devasa varlığı olmadan bale dünyasının düşünmek zordur…

O bir Rus Ortodoks cenaze vardı ve en gömüldü Oakland Mezarlığı at Sag Harbor, Suffolk County, New York , aynı mezarlıkta Alexandra Danilova sonra gömüldü.

Kişisel yaşam 
1923 yılında, Balanchine Tamara GEVA, on altı yaşındaki dansçı ile evlendi. Tamara Geva onun boşanma sonrası, Balanchine ile ortaklık edildi Alexandra Danilova onun dansçılar vardı kadınlara üç kez daha, tüm Evli 1933 ile 1926 ve boşanmış: Vera Zorina (1938-1946), Maria Tallchief (1946-1952), ve Tanaquil LeClercq (1952-1969). O evliliğin her türlü ve her evlilik dışı birlikleri veya diğer ilişkilerden hiçbir bilinen yavrular tarafından hiçbir çocuğu vardı.

Biyografi yazarı ve entelektüel tarihçi Clive James Balanchine, bir bale koreografı olarak onun yaratıcı dehasının ve parlaklık rağmen, onun karanlık yüzü olduğunu gözlemledik. Onun Kültürel Amnezide: Tarihi ve Sanatları (2007) gerekli Memories, James yazıyor:

Büyük koreograf ‘ile, bir beyliği olarak New York Ballet hüküm ilk gece hakkı ‘ onun ayrıcalıkları arasında. [Balerin Ne zaman … more genç balerinler ile yaptığı aşklar tüketen oldu eski Suzanne Farrell ] aşık ve genç dansçı evli, Balanchine böylece önemli bir on yıl boyunca kariyerini yaralandı şirketten onu reddetmiştir.

Eski ve onur
American Ballet, New York Balesi ve 400 koreografisini eserlerin onun Okulu ile Balanchine Amerikan dans dönüştürdü ve parlak hız ve saldırı tarafından vurgulanan onun dansçılar ile eşsiz bir stil geliştirme, modern bir bale yarattı.

A anıt Tiflis Opera ve Bale Tiyatrosu Balanchine’in belleğinde ithaf edilmiştir. A krater Mercury onuruna seçildi.

Ödüller
1978 Kennedy Merkezi Onur Ödülü
1980 Bilim ve Sanat Avusturya Dekorasyon [15]
1983 Başkanlık Özgürlük Madalyası
1987 Fame Dance Mr. & Mrs. Cornelius Vanderbilt Whitney Hall Ulusal Müzesi (ölümünden sonra)
Içine 1988 İndüksiyon of Fame Amerikan Tiyatro Salonu’nda [16] [17]
Kisselgoff, Anna . “Balanchine 100: Centennial Celebration” [18]
Seçilmiş Koreografi Çalışmaları [ değiştir ]
Bale Russes de Serge Diaghilev [İçin değiştir ]
Le Chant du Rossignol (Nightingale Şarkısı) (1925)
Jack in the Box (1926)
Pastorale (1926)
Barabau (1926)
La Chatte (1927)
Neptün de le Triomphe (1927)
Apollo (1928)
Savurgan Oğul (1929)
Le Bal (1929)
Bale Russe de Monte Carlo [İçin değiştir ]
Cotillon (1932)
Concurrence (1932)
Kibarlık Budalası (1932 ve 1944)
Korkuluk (1941)
Danses concertantes (1944 ve 1972)
Norveç Şarkısı (1944)
Pas de Deux (Grand adagio) (1945)
La Sonnambula (1946)
Gündüz Farı (1946)
Raymonda (1946)
Les Bale 1933 [için düzenlemek ]
Ana madde: 1933 Les Bale
Yedi Ölümcül Günah (1933)
Errante (1933)
Les Songes (1933)
Hızlısı (1933)
American Ballet için [ değiştir ]
Alma Mater (1934)
Les Songes (Rüyalar) (1934)
Mozartiana (1934)
Serenade (1935)
Errante (1935)
Anımsama (1935)
Jeu de cartes (değişik, Kart Oyunu veya Kart Partisi) (1937)
Le Baiser de la Fée (başlangıçta başlıklı Perinin Öpücüğü) (1937)
Broadway [ değiştir ]
1936 Ziegfeld Follies
Müzik olmadan Kelimeler: Bir Sürrealist Bale, şarkı ve dans topluluğu için bir üretim numarası
Night Flight, Harriet Hoctor için bir solo
05:00, Josephine Baker ve erkek dansçılar için bir numara
Sizin On Toes (1936), Richard Rodgers müzik, Lorenz Hart sözleri; Tamara GEVA ve Ray Bolger oynadığı
Prenses Zenobia Balesi (1936)
Onuncu Cadde’de Slaughter (1936)
Bu dramatik bale bu müzikal üretimin doruk olarak görev yapmış ve daha sonra tek başına bir parça olarak sunulmuştur; Ancak, gösteri söylenen numaraların birkaç yanı sıra özellikle başlık numarası dans rutinleri özellikli.
Rodgers ve Hart Arms Babes (1937),
Ben Rodgers ve Hart tarafından, bir melek (1938) Evli; Vera Zorina oynadığı
Rodgers ve Hart Syracuse Boys (1938),
Büyük Lady (1938) Frederick Loewe tarafından, müzik
Çim (1940), bir müzikal revü Kapalı tutun
Lousiana [ sic ?] Satın Alma (1940), müzik ve Irving Berlin tarafından sözleri; William Gaxton ve Vera Zorina ile
Sky (1940) kabin, Vernon Duke müzik, John Latouche tarafından sözleri; koreografi üzerinde Balanchine ile işbirliği Ethel Waters ve Katherine Dunham, oynadığı
Lady Duke ve Latouche tarafından, (1942) karşısında gelir; kayda değer bir fiyasko
Rosalinda (1942), Johann Strauss tarafından müzik eşliğinde bir operet
Şen Dul (1943), Franz Lehár tarafından müzik eşliğinde bir operet
Ne kadar var? (1943), Alan Jay Lerner, Frederick Loewe tarafından müzik sözleri
Müzik (1944), Vera Zorina oynadığı bir müzikal fantezi ile rüya
Norveç (1944), yaşam ve müzik dayalı bir operet Song Edvard Grieg ; Balanchine’in en başarılı Broadway gösterisi
Sayın Strauss Boston (1945), başka bir flop gider
Çikolata Asker (1947), Oscar Straus tarafından müzik eşliğinde bir operet
Charley? Frank Loesser tarafından sözleri ve müzik, Ray Bolger oynadığı uzun süren bir gösteri nerede
Courtin ‘Zaman (1951), müzik ve Don Walker ve Jack Lawrence sözleri
Çiçek Evi (1954), tarafından müzik Harold Arlen , Truman Capote ve Harold Arlen tarafından sözleri; oynadığı , Pearl Bailey , Diahann Carroll ve Juanita Salonu ; Balanchine’in koreografi Broadway açmadan önce Herbert Ross tarafından yeniden düzenlenmiştir
Hollywood’un [İçin değiştir ]
Asıl dansçı olarak Vera Zorina ve William Doları ile Goldwyn Follies (1938),
Montagues olarak Capuletlerden ve musluk dansçılar olarak bale dansçıları ile “Romeo ve Juliet”
“Su perisi Balesi,” hangi Zorina bir havuz derinliklerinden yükseldi
Vera Zorina ve Eddie Albert oynadığı Sizin Toes (1939), Broadway show film versiyonunda, üzerinde
Ben Vera Zorina oynadığı bir Adventuress (1940), oldu
Star Spangled Rhythm (1942), ordu birliklerinin bir savaş moral yükseltici
Vera Zorina tarafından dans Johnny Johnston tarafından söylenen “Bu Old Black Magic,”
Vera Zorina ve George Raft ile Boys (1944), takip
American Ballet Caravan [ değiştir ]
Bale Imperial (daha sonra olarak anılacaktır Tschaikovsky Piyano Konçertosu No.2) (1941)
Concerto Barocco (1941)
Bale için del Teatro de Colón [ değiştir ]
Mozart Keman Konçertosu (1942)
Bale Tiyatrosu [İçin değiştir ]
Waltz Akademisi (1944)
Tema ve Çeşitlemeler (1947)
Bale Toplum için [ değiştir ]
Dört Mizaç (1946)
L’enfant et Les Sortilèges (Spellbound Çocuk) (1946) [19]
Haieff Divertimento (1947)
Symphonie Konçertant (1947)
Orpheus (1948)
Paris Opera Balesi için [ değiştir ]
Palais de Cristal (adını C Senfoni ) (1947)
Le İçin Büyük Balesi du Marquis de Cuevas [ değiştir ]
(Ayrıca Minkus Pas de Trois olarak da bilinir) Pas de Trois Classique (1948)
New York Balesi [ değiştir ]
La Sonnambula (1946)
Bourrée Fantasque (1949)
Firebird (1949; sonradan revize Jerome Robbins )
Sylvia Pas De Deux (1950)
Kuğu Gölü (sonra Lev İvanov ) (1951)
La Valse (1951)
Harlequinade Pas De Deux (1952)
Metamorphoses (1952)
Scotch Senfoni (1952)
Valse Fantaisie (1953/1967)
Fındıkkıran (1954)
Ivesiana (1954)
Batı Senfoni (1954)
Glinka Pas De Trois (1955)
Pas De Dix (1955)
Divertimento No. 15 (1956)
Allegro Brillante (1956)
Agon (1957)
Kare Dans (1957)
Gounod Senfoni (1958)
Stars and Stripes (beş “kampanyaları” bir bale) (1958)
Bölüm (1959)
Tschaikovsky Pas de Deux (1960)
Monumentum (1960) Gesualdo pro
Donizetti Çeşitlemeler (1960)
Liebeslieder Walzer’a (1960)
Raymonda Çeşitlemeler (1961)
Bir Yaz Gecesi Rüyası (1962)
Bugaku (1963)
Meditasyon (1963)
Piyano ve Orkestra için Hareketler (1963)
Harlequinade (1965)
Brahms-Schoenberg Quartet (1966)
Mücevher (1967)
zümrüt
yakut
elmaslar
La Source (1968)
Kim? Cares (1970)
Tschaikovsky Suite No.3 (1970)
Stravinsky Festivali (1972)
Pulcinella (ile Jerome Robbins )
Stravinsky Keman Konçertosu
Üç Hareketleri Senfoni
Duo konsertant
Kayıp Sonata
Divertimento “Le Baiser de la fée” dan
Bach’ın “Vom Himmel Hoch” konulu koro Çeşitlemeler
Danses concertantes
Scherzo Á La Russe
Kortej Hongrois (1973)
Coppélia (1974)
Varyasyonlar une porte et un soupir (1974) dökmek
Ravel Festivali (1975)
Sonatine
Tzigane
Le tombeau de Couperin
Pavane
Shéhérazade
Gaspard de la Nuit
Rapsodie Espagnole
Sadık Kurşun Asker (1975)
Chaconne (1976)
Union Jack (1976)
Viyana Waltzes (1977)
Ballo della Regina (1978)
Kammermusik No. 2 (1978)
Robert Schumann’ın Davidsbündlertänze (1980)
Walpurgisnacht bale (1980)
Tschaikovsky Festivali (1981)
Dan çelenk Dans Sleeping Beauty
Mozartiana
Stravinsky Asırlık Kutlama (1982)
Élégie
New York Opera [İçin değiştir ]
Kibarlık Budalası (1979)
Ayrıca bakınız [ değiştir ]
Balanchine yöntemi
Rus bale dansçıları Listesi
George Balanchine tarafından bale listesi
Doğu Bloku sığınmacı Listesi
Kategori: George Balanchine tarafından Bale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.