Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Gazeteci, şair Ahmet Oktay hayatını kaybetti! Ahmet Oktay kimdir?

Gazeteci, şair Ahmet Oktay hayatını kaybetti! Ahmet Oktay kimdir?

1

Gazeteci ve şair Ahmet Oktay hayatını kaybetti. Eski bir gazeteci olan ve daha şiir yazmaya başlayarak herkesi etkileyen Ahmet Oktay hayatını kaybetti. Peki Ahmet Oktay kimdir?

Ahmet Oktay kimdir? Gazeteci ve şair Ahmet Oktay hayatını kaybetti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından ise Ahmet Oktay için başsağlığı mesajı yayımlandı. Peki Ahmet Oktay kimdir?

Asıl adı Ahmet Oktay Börtecene olan ancak soyadını kullanmayan Ahmet Oktay, 1933 yılında Ankara’da doğdu. Yazmaya ortaokul sıralarında başladı. İlk şiiri, 1949-1950 yılları arasında Gerçek dergisinde yayımlandı. Öğrenimini lisede yarım bırakarak çalışmaya başladı.

Ahmet Oktay, 1950’li yıllarda Mavi Hareketi içinde yer aldı ve aynı adlı dergide yazıları ve şiirleriyle etkin bir rol oynadı. 1961 yılında Yeni İstanbul gazetesinin Ankara bürosunda “parlamento muhabiri” olarak profesyonel gazeteciliğe başladı. Çeşitli gazetelerde ve TRT Haber Merkezi’nde muhabirlik, haber müdürlüğü yaptıktan sonra 1982’de TRT’den emekli oldu. Bir süre daha Milliyet gazetesi’nde çalışmaya devam eden Ahmet Oktay, 1993 yılında görevinden ayrılarak kendini tümüyle yazmaya verdi.

Başlangıçta yazdığı şiirlerle Ahmed Arif şiirinden etkilendiği izlenimini verirken, 1960’lardan sonra toplumcu gerçekçi bir yaklaşımla İkinci Yeni’ye doğru yöneldi. Şiirlerinde destansı bir söyleyiş kullandı, zengin sözcük dağarcığı ile kendini hemen belli eden bir tarzla şiirler yazdı.

Şiir kitaplarından özellikle Yol Üstündeki Semender (1987) Behçet Necatigil Şiir Ödülü almasının da ötesinde içerdiği şiir isimleriyle de önem kazanmıştır. Her bir şiirinde intihar etmiş bir şairi şiire dönüştürmüş ve o şairin biçemiyle kendi biçeminin karışımı enfes bir biçem ortaya koymuştur. Türkiye’de birçok şiirsever bu şiir kitabı nedeniyle gizli kalmış Türk ve yabancı şairleri farklı yanlarıyla öğrenebilmiştir.

Şiirleri

·Gölgeleri Kullanmak (1963)

·Her Yüz Bir Öykü Yazar (1964)

·Dr. Kaligari’nin Dönüşü (1966)

·Sürgün (1979), Sürdürülen Bir Şarkının Tarihi (1981)

·Kara Bir Zamana Alınlık (1983)

·Yol Üstündeki Semender (1987)

·Ağıtlar ve Övgüler (1991)

·Bir Sanrı İçin Gece Müziği (1993)

·Toplu Şiirler (1995)

·Gözüm Seğirdi Vakitten (1996)

·Söz Acıda Sınandı (1996)

·Az Kaldı Kışa (1996)

·Hayalete Övgü (2001)

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından yayımlanan başsağlığı mesajında, “Şiirimizin ustalarından şair, yazar gazeteci Ahmet Oktay Börtecene’yi kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ahmet Oktay Börtecene’yi sevgi ve saygıyla anıyoruz. Değerli üyemiz Börtecene’nin ailesine, sevenlerine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Mesajda, Börtecene’nin cenazesinin, yarın Erenköy Galip Paşa Camisi’nde öğlen vakti kılınacak namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verileceği kaydedildi.
Gazeteci ve şair Ahmet Oktay hayatını kaybetti. Eski bir gazeteci olan ve daha şiir yazmaya başlayarak herkesi etkileyen Ahmet Oktay hayatını kaybetti. Peki Ahmet Oktay kimdir?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.