G20 liderleri için dev hazırlık!6 bin metrekarelik dev kültür çadırı

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

G20 liderleri için dev hazırlık!6 bin metrekarelik dev kültür çadırı1

Çadır içerinde Türk kültürü adına her şeyi bulabilmek mümkünken, Başbayan Emine Erdoğan misafirlerine bu çadırda Türk kahvesi ikramında bulunacak. Ayrıca ABD Başkanı Barrack Obama da çadır önünde kurulan alanda golf atışı yapacak.

ABD Başkanı Obama’dan Rus Devlet Başkanı Putin’e dünya ekonomisinin yüzde 85’ine sahip 20 ülkenin Antalya’da bir araya geleceği G20 Antalya Zirvesi için hazırlıklar tamamlandı, gözler gelecek olan liderlere çevrildi. Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdulaziz zirve için Antalya’ya gelen ilk isimlerden olurken, zirvenin yapılacağı Serik ilçesi Belek bölgesine zirveyi takip edecek basın mensupları da gelmeye devam ediyor.

Basın mensuplarının zirveyi takip edeceği Kaya Palazzo’da Cumhurbaşkanlığı tarafından 6 bin metrekare alana Türkiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtan bir çadır kuruldu. Türk kültürünü anlatan ve “Kültür Çadırı” ismi verilen alanda Türk kahvesinden, ipek böceği kozasından ipek üretmeye, telkari gibi Türk el sanatlarından çini süslemelere kadar bir çok kültür ögesi stantlarda sergilenecek. Çadır içerisinde kurulan odacıklar da ise tarihi ve turistik yerlerin kısa tanıtım videoları sürekli yayınlanacak. Ayrıca çadırın bahçesinde de tarihi yerlerin birer minyatürlerine yer verildi.

EMİNE ERDOĞAN’DAN FİRST LADYLERE TÜRK KAHVESİ
ABD Başkanı Barrack Obama’nın zirve öncesinde mini bir golf atışı yapacağı alanda çadır girişinde hazırlandı. Yapay çimlerin serildiği alanda golf sopaları ve golf topları hazırda bekletilirken Obama’nın zirvenin ilk gününde bu alanda golf atışı yapması bekleniyor. Kültür Çadırı’nın merakla beklenen bir diğer etkinliği ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın zirveye katılacak diğer first ladyleri karşılaması. Emine Erdoğan, Barrack Obama’nın eşi Michelle Obama’nın da aralarında bulunduğu first ladyleri kültür çadırında ağırlayarak Türk kültürünü tanıtacak. Ayrıca Başbayan Erdoğan, misafirlerine Türk kahvesi ikramında da bulunacak.

Ziyaretler öncesinde Kültür Çadırı’nda son hazırlıkları inceleyen Cumhurbaşkanlığı ekibi, çalışmalarda son düzenlemeleri yaptığı görüldü.

ALPARSLAN ÇINAR – SABRİ ÇAĞLAR
ANTALYA


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.