Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Fransız Kimyacı ve Fizikçi

Fransız Kimyacı ve Fizikçi

Radyoaktivite üzerine çalışma-lan ve polonyum ile radyum elementlerini bulması ile ünlüdür.

Babası fizik öğretmeni ve annesi bir kız okulunun yönetici rie, babasından görüp öğrendikleriyle bilime büyük ilgi duyuyoı bütçesine yardım etmek için çocuk bakıcılığı yapıyordu.

■ Polonya’da kızlann bilim eğitimi görmeleri olanaksızdı. Bu yu bakıcılıktan kazandığı paranın bir kısmını eve veriyor, bir kur ris’de yapmayı planladığı ileri eğitimi için biriktiriyordu. Yol paı nebileceği kadar para biriktirince, kız ve erkek kardeşlenilin bul ris’e giden Marie, Paris’de yaşamını büyük bir yoksulluk ıçın< yor, afra sıra derslerde açlıktan bayıldığı da oluyordu. Sonund; donmadan ve açlıktan ölmeden, fakülteyi birincilikle bitirmeyi b Marie, kısa bir süre sonra birkaç önemli buluşun sahibi vr Sınayi Fizik ve Kimya Okulu Laboratuvar başkanı Pierre Cunc ikisinin de sevmedikleri papazların karşısında değil belediyede* r da. Curie’ler, nikâh, düğün, eğlence, gelinlik ve süs eşyası ıçm tüketmiyorlar, balayılarında ve sonradan fakülteye gidip g1’1’™ yaçlan olan iki bisiklete yatınm yapıyorlardı.

Marie, öğrenme tutkusunu yenemiyor ve ileri bir çalışma genişletebileceği bir konu arıyordu. Kocasının önerisi u*cfine ilginç buluşu “radyoaktivite” araştırmalanna yöneliyordu Bot resans ve fosforesansın nedenlerini ararken, kimi maddcte”n saldıklarını bulmuş ve bunlara “Becquerel ışınlan” veya “Uıa denmişti. Önce Römgen’in x ışınlarını sonra Becquerel m «i» bulması, Marie’yi çok ilgilendiriyordu. Marie, yem göılenen ol| ışıma anlamında radyoaktivite adını veriyor, Uranyum’un inceliyor, Rutherford ve alfa, beta, gama diye üç tür ışın re! ile aynı bulgulan elde ediyordu. Kocasının buluşu olan “!»« ği” anlamındaki “piezo elektriği ışımayı ölçmek için ktıll**’1) Işımanın havayı iyonlaştırdığı (artı ve eksi yüklü parçaoklaı ğu) için elektrik akımını geçiriyordu. Işıma ne kadaı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.