Anasayfa » Fransa’da Kanlı Saldırıda Ölü Sayısı 129’a Çıktı

Fransa’da Kanlı Saldırıda Ölü Sayısı 129’a Çıktı

Fransa’da Kanlı Saldırıda Ölü Sayısı 129’a Çıktıfransa-da-kanli-saldirida-olu-sayisi-129-a-cikti-7877242_x_8382_300

 

Paris’te meydana gelen kanlı saldırıda ölü sayısı 129’a çıkarken yaralı sayısı 99’u ağır 352 olarak belirlendi. Soruşturmayı yürüten Başsavcı François Molins, saldırıda kalaşnikof ve aynı türden patlayıcıların kullanıldığını ifade etti. Savcı, saldırıyı yapan 7 teröristin 3 farklı ekip halinde hareket ettiğini ve aynı tip bomba kullandığı açıkladı.

TERÖRİSTLERDEN BİRİ 30, DİĞERİ 25 YAŞINDA

Paris Savcısı Molins, teröristlerin saldırıyı Kalaşnikof marka silahlar ve aynı tarz patlayıcılarla gerçekleştirdiğini duyurdu. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin kimlikleriyle ilgili de bilgi veren Paris Savcısı Molins, Bataclan konser salonuna yönelik saldırıda yer alan teröristlerden birinin 21 Kasın 1985 Fransa doğumlu olduğunu söyledi. Saldırganın 2004 ile 2010 yılları arasında 10 kez mahkum olduğunu ancak hiç hapse girmediğini belirtti. Saldırganın 2010 yılında da radikalleştiği yönünde Fransız istihbaratında kaydının bulunduğunu aktardı. Bir canlı bombanın yanında ise Suriye pasaportunun bulunduğunu kaydetti. 1990 doğumlu bu teröristin Fransız güvenlik kuvvetleri tarafından tanınmadığına dikkat çekti.

DİKKAT ÇEKEN AYRINTI: SİYAH RENKLİ SEAT MARKA ARAÇ

Dün akşam Fransa’yı kana bulayan saldırıların seyriyle ilgili de bilgi veren Paris Savcısı, ilk patlamaya 21:20’de Fransa ile Almanya Milli Takımları’nın karşı karşıya geldiği Stade de France’ın B Kapısı’nda bir canlı bombanın neden olduğunu söyledi. İkinci saldırıyı Paris’in 10’uncu bölgesinde siyah Seat marka araçla gelen teröristlerin bir restorana yönelik gerçekleştirdiğini, saldırıda 15 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. François Molins, 21.30’da ise bu sefer Stade de France’ın H Kapısı’nda ikinci canlı bombanın kendini patlattığını kaydetti. Paris Savcısı, 21.32’de ise teröristlerin La Bonne Biere kafesine saldırdığını aktardı. Molins, burada da siyah renkli Seat marka aracın görüldüğünü dile getirdi. 21.36’da ise teröristlerin hedefinde bu sefer Paris’in 11’inci bölgesindeki La Belle Equipe restoranının bulunduğunu kaydetti. 19 kişinin hayatını kaybettiği bu saldırının da yine siyah Seat marka araçla gelen teröristlerce gerçekleştirildiğini kaydetti.

POLO MARKA ARAÇ BELÇİKA PLAKASI TAŞIYORDU

Son olarak ise 21.40’da siyah Wolkswagen Polo marka araçla Bataclan konser salonuna gelen 3 teröristin salona dalarak rastgele etrafa ateş açtığını söyledi. Konserdeki seyircilerin bir bölümünü de rehin alan teröristlerin Suriye ve Irak isimlerini dillendirdiğini aktardı. Paris Savcısı, terör eyleminin güvenlik güçlerinin müdahalesiyle son bulduğunu kaydetti. Saldırıda kulanılan Polo marka aracın Belçika plakası taşıdığını kaydeden Savcı Molins, aracın Fransız bir kişi tarafından kiralandığını duyurdu. Molins, saldırıyla ilgili Fransa istihbaratı tarafından tanınmayan 3 kişinin de Belçika’da gözaltına alındığını belirtti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.