Fransa, IŞİD’in Suriye’deki kalesi Rakka’yı vurdu

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Fransa, IŞİD’in Suriye’deki kalesi Rakka’yı vurdu1

IŞİD’in Paris’te Cuma günü düzenlediği terör saldırılarının ardından Fransız jetleri bugün Suriye’de IŞİD kontrolünde bulunan Rakka kentindeki IŞİD mevzilerini vurdu.

Paris’i kana bulayan IŞİD üyelerinden hayatta kalanlar ve onların suç ortaklarını arama çalışmaları sürerken, Fransa, terör örgütünün Suriye’deki fiili başkenti Rakka’ya bomba yağdırdı.

Aynı gün İstanbul’da da eylem yapacaklardı
Paris’teki anma etkinliklerinde büyük panik
Öte yandan, Fransa polisi tarafından ‘ana şüpheli’ olarak kimliği yayınlanan 26 yaşındaki Salah Abdeslam’ın, saldırı sonrası Belçika sınırında polis tarafından durdurulup salındığı ortaya çıktı.

Fransa Savunma Bakanlığı, Birleşik Arap

Emirlikleri ve Ürdün’den kalktığı belirtilen 12 savaş uçağının 20 bomba bıraktığını açıkladı. Operasyonda; IŞİD’in kumanda ve kontrol merkezi, cephanelik, eğitim kampı ile militan alım merkezinin vurulduğu duyuruldu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın saldırılar nedeniyle katılamadığı Antalya’daki G-20 Zirvesi’nde ülkesini temsil eden Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Rakka’da IŞİD’e karşı saldırı düzenleme kararının ‘politik’ olduğunu ve Fransa’nın artık ‘atak ve aktif’ olması gerektiğini söyledi.

IŞİD hakkında siz ne düşünüyorsunuz? | ANKET
Fransız savaş uçaklarının Rakka’ya yağdırdığı hassas güdümlü JDAM bombalarının üzerinde “Paris’ten sevgilerle” yazdığı görüldü.
BAŞBAKAN UYARDI: BAŞKA SALDIRILAR HAZIRLANIYOR

Fransa Başbakanı Manuel Valls, bugün RTL radyosuna yaptığı açıklamada, teröristlerin tekrar saldırıda bulunabileceğini söyledi. Valls, Fransa’nın yıllarca terör tehdidi altında yaşamak zorunda kalacağını belirterek, daha vahşi saldırılara hazırlıklı olunması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Reuters’ın haberine göre; Fransa istihbarat servisinin yazdan bu yana bazı saldırıları önlediğini söyleyen Valls, polisin Fransa’da ve Avrupa’nın diğer yerlerinde saldırı hazırlıkları yapıldığını bildiğini aktardı.

POLİS DURDURUP BIRAKTI

Cuma gecesi Paris’te 132 kişiyi katleden radikal dinci grubun hayatta kalan üyeleri ve suç ortaklarını arama çalışmaları sürüyor. Fransız polisi, ana şüpheli olarak 26 yaşındaki Salah Abdeslam’ın ismini belirledi. Abdeslam’ın saldırı sonrasında Belçikasınırında polis tarafından durdurulup salındığı bildirildi.

İddiaya göre; Cumartesi günü polis, Belçika sınırında Abdeslam’ın içinde bulunduğu aracı durdurdu. Sorgulanan ve evrakları kontrol edilen şüpheli, beraberindeki iki kişiyle birlikte salındı. Brüksel doğumlu Abdeslam için uluslararası yakalama kararı çıkarıldı.
Salah Abdeslam’in, 89 kişinin hayatını kaybettiği Bataclan konser salonunun yanında bulunan ve saldırganlar tarafından kullanıldığı düşünülen Volkswagen Polo marka siyah aracı kiraladığı belirlendi. Bir Fransız polis yetkilisi, dünyayı şoke eden olayla ilgili tutuklamalardan en az birinin, söz konusu aracın içinde bulunan ve Belçika’dan alınan bir park bileti sayesinde gerçekleştirildiğini söyledi. Bir başka polis yetkilisi ise Paris’in banliyösü Montreuil’de bulunan ve saldırılarda kullanıldığı belirlenen Seat marka araçta da üç Kalaşnikof bulunduğunu söyledi.

POLİS İSİMLERİ BELİRLİYOR

Associated Press’in haberine göre; polis intihar bombacılarından ikisinin ismini daha belirledi. Kamuoyuna açıklama yapma yetkisi bulunmadığı için gizlilik kaydıyla konuşan bir yargı kaynağı, polisin, Stade de France stadyumuna yönelik saldırıyı gerçekleştiren üç intihar bombacısından birinin 20 yaşındaki Bilal Hadfi olduğunu belirlediğini aktardı.

Aynı kaynak, Voltaire Bulvarı’nda bir barın yanında kendini patlatan saldırganın ise 31 yaşındaki Brahim Abdeslam olduğunu söyledi. Brahim Abdeslam, polis tarafından salındığı ortaya çıkan Salah Abdeslam’ın ağabeyi.

FRANSA’DA BASKINLAR SÜRÜYOR

Fransa’dan son gelen haberlere göre; katliamı soruşturan polis, Paris’in banliyösü Bobigny’da baskın düzenledi. Fransız medya kuruluşları, Belçika sınırı yakınlarındaki Jeumont’ta ve güneydeki Grenoble kentinde de büyük operasyonların yapıldığını duyuruyor. Fakat operasyonların Paris saldırılarıyla ilgisi olup olmadığı henüz net değil.

İŞTE ŞÜPHELİLERİN İSİMLERİ

Salah Abdeslam, 26 – Polis tarafından aranıyor
Mohammed Abdeslam – Belçika’da tutuklandı
Brahim Abdeslam, 31 – Voltaire Bulvarı’nda kendini patlattı
Ismail Omar Mostefai, 29 – Bataclan konser salonunda öldü
Bilal Hadfi, 20 – Stade de France stadyumunda öldü
Diğer dört saldırgan, saldırılar sırasında öldü


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.