Anasayfa » Firma Rehberi » Otomatik Kapı Sistemleri » Fotoselli Otomatik Kapı Alırken Dikkat Edilcek Hususlar

Fotoselli Otomatik Kapı Alırken Dikkat Edilcek Hususlar

Fotoselli Otomatik Kapı Alırken Dikkat Edilcek Hususlar

Fotoselli kapıda kalite çok önemlidir hani eskilerde bir tabir vardır ucuz etin yahnisi bayat olurdiye ucuz kapı bayattır.Günümüzdeki söz ise en ucuzu enkalitelisi olsunderler  86 yılından butarafa busektördeyim en kalitelisini ucuza alamıyoruz, bir bilen varsa yorumlarınızı bekliyorum bende öğrenmiş olayım öğrenmenin yaşı yok .

Redüktörlü motor – otomatik kapı mekanizmasının kalbidir.

Otomatik kapı motorların en ünlü üreticisi Almanya’da bulunan Dunkermotoren fabrikasıdır. Bu noktada daha ekonomik ve daha farklı bir motor üretme fikri – yeniden tekerleği icat etmek gibi bir şey. Dünyanın tüm birinci sınıf otomatik kapı markaları bu fabrikada imal edilen motorları kullanır. Bu motorların açılma hızı kolay ayarlanabilir ve 20-180 cm/s arasında değişir.

Gövde profili

Gövde profili kalınlığı yeterli düzeyde olmalıdır. En az 4-5 mm. Çünkü çalışma performansı ve duvara sabitleme sistemi için önemlidir. Gövde kapağı da yeterli düzeyde kalınlığa sahip olmalıdır. En az 2 mm. Çünkü bakım yapılırken en çok bu kapak çıkartılır ve eğer yeteri kadar kalın değilse, gövde kapakları çöpe dönüşebilir.

Tekerlek grubu

Kapı kanatlarının monte edildiği hareketli tekerlek grupları elemanları, galvanize çelik saçtan üretilmelidir. Tekerlek gruplarının yüzeyi ise polisajlı olmalıdır. Hareketli tekerlek grubu alüminyum şaseyle birleşik bir alüminyum ray üzerinde değil; şaseden bağımsız, gerektiğinde sökülüp değiştirilebilen ve şase ile balık sırtı ray profili arasında vibrasyon ve gürüntüyü en aza indirerek konforlu ve sessiz çalışmayı sağlayan vibrasyon lastiği içeren alüminyum balık sırtı ray üzerinde hareket etmelidir.

Elektronik ünite

Elektronik ünite aşağıdaki fonksiyonları yerine getirmelidir:

1-) Kapı montajı sırasında kapının kendi kendini denetlemesi ve öğrenmesi
2-) Kapı kanatları kapanırken 150 Newton’luk statik bir engele takılırsa, kapı açılmalıdır.
3-) Çalışma modları kumanda paneli ile gerçekleştirilebilmeli (manuel, otomatik, tek yön, kısmi açılma, kilitli, açık bekletme)
4-) Kapı çalışma prensibi değiştirilebilmeli
5-) Kapı açılma/kapanma/duraklama hızı ayarlanabilmeli
6-) Hata denetimi (hata numaralandırma sistemi) ve kapının açılıp-kapanma sayısı öğrenilebilmeli.

Bunun dışında, kapının elektronik ünitesi zor elektrik besleme koşullarına ayak uydurabilmeli. Bunun sebebi kapının monte edileceği alanın elektrik tesisatlarının her zaman uygun olmayabileceğidir. Elektronik ünite hafıza sistemi sayesinde, güç kesildiğinde bile tüm eski parametreleri veya tercihe bağlı olarak fabrika ayarları parametrelerini muhafaza edebilmeli.

Elektronik ünite ayarlarının programlama paneli aracılığıyla üçüncü taraflarca kullanımını engellemek için şifreleme sistemi olmalıdır. Ünite klemense girişlerinde emniyet fotoseli haricinde, acil durum girişleri de mutlaka olmalıdır. Bu olanak ek güvenlik tedbirlerini öngören aksesuarları kullanmanıza imkan tanıyacaktır. Birinci sınıf otomatik kapıların elektronik üniteleri aynı zamanda ethernet kablo bağlantısı veya diğer bağlantı protokolleriyle bilgisayara bağlanabilir.

Hareket sensörleri
hareket sensörleri aktif mikrodalga yöntemi ile çalışır. Aktif mikrodalga sensörler sadece hareketi algılar. Çin menşeli kapılarda daha ucuz olan pasif mikrodalga sensörler kullanıldığı için iklim şartlarına, ısıya ve ışınlara da duyarlılık gösterir ve istenmeyen durumlarda kapının kendiliğinden açılıp kapanması gibi bir sorun ortaya çıkarır.

Kanat profilleri

Kapının kanat profilleri özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır:

1-) Kapı kanatlarının kapanma yüzeylerinde mutlaka “öpüşme fitilleri” dediğimiz fitil sistemi olmalıdır. Bu şekilde kapı kanat profillerinin zarar görmesini engeller ve ısıyalıtımını olumlu etkiler. Ayrıca estetik açıdan güzel durur.
2-) Kapı kanatlarının iç (duvar yönündeki) kısmına da mutlaka fitil yerleştirilmelidir. Bu fitiller binaya toz girmesini önler ve ısı yalıtımına katkı sağlar.
3-) Kapı kanadının üst kısmı da kapalı olmalıdır. Bunun en büyük sebebi, eğer çok soğuk havalarda üstü açık kalırsa, kapı elektroniği bundan zarar görebilir ve kullanım dışı kalabilir.
4-) Kapı kanatlarının alt kısmı genellikle fırçalı olur. Hemen hemen tüm kapı kanatları bu şekilde üretilir. Belirli oranda hava sızdırmazlık sağlar ve çok rastladığımız bozuk veya düzgün olmayan zeminler için mükemmel çözümdür.Fiyat-kalite orantısını hesaplamanızı kolaylaştırmak için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz:

(Eğer düşündüğünüz kapıda belirtilen özellikler varsa karşısına “1” yazın, eğer o özellikler yok ise karşısına “0” yazın. Tablo sonunda toplam rakamı “Kalite” değeri olarak değerlendirin ve bu değeri düşündüğünüz kapıların fiyatarıyla kıyaslayın ve kararınızı verin)(Eğer düşündüğünüz kapıda belirtilen özellikler varsa karşısına “1” yazın, eğer o özellikler yok ise karşısına “0” yazın. Tablo sonunda toplam rakamı “Kalite” değeri olarak değerlendirin ve bu değeri düşündüğünüz kapıların fiyatarıyla kıyaslayın ve kararınızı verin

1

Açılma hızı 160 cm/s

2

Almanya menşeli redüktörlü motor (Dunkermotoren )

3

Çelikten üretilen hareketli tekerlek grubu

4

Teflon makara sistem

5

Gövde profili kalınlığı > 5 mm

6

Elektronik ünite:

6.1 Hız ayarı

6.2 Yavaşlama ayarı

6.3 Yavaşlama noktasının ayarlaması

6.5 Hata denetimi (hata numarası özelliği)

6.6 Açılma-kapanma sayısının öğrenilebilmesi

6.7 Klemensede ek aksesuarlar için ayrılan girişler

 

7

Alman menşeli radar ve varlık sensörleri

8

Kanatlar:

8.1 Öpüşme fitilleri

8.2 Yan fitiller

8.3 Üst fitiller

8.4 Alt fırçalar

8.5 Kanatların mekanizmaya kolay bağlanabilmesi

9

Elektromekanik kilitleme sistemi

10

Üretici firmanın Türkiye’de ana bayisi  bulunması

11

Ürün yedek parçalarının Türkiye’de sürekli stok tutulması

12

En az 1.000.000 kez açılma-kapanma garantisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.