Florus, Publius Annius

Florus, Publius Annius

Florus, Publius Annius

(d. Afrika – ö. Roma ?; ü. İS 1. yy sonu ve 2. yy başı), tarihçi ve şair. 2. yüzyılda Latin edebiyatını önemli ölçüde etkileyen Afrikalı yazarların ve bir önceki kuşağa göre daha ince ve zarif ölçüler kullanan Hadrianus dönemi “yeni akım” şairlerinin ilkidir.
Florus daha çok Livius’tan yola çıkarak, kuruluşundan Augustus dönemine değin Roma tarihinin kısa bir dökümünü yaptı. Bazı yazmalarda Epitome de T. Livio bellorum omnium annorum DCC libri duo adıyla anılan yapıtta retorikli bir dille Roma’nın büyüklüğünü anlattı. Yapıtın tarihsel değeri olmamakla birlikte ortaçağda çok kullanıldı. Günümüze kalan yazmalarda yazarının kimliğine ilişkin olarak çeşitli adlardan söz edilir, ama, Publius Annius Florus’un yazdığı bilinen ve bir bölümü günümüze ulaşan Vergilius orator an poeta (Hatip ya da Şair Vergilius) başlıklı diyalogla olan biçim benzerliği, söz konusu tarihi de onun yazdığını kanıtlamaktadır. Vergili-us’ta belirttiğine göre Florus, Jüpiter onuruna düzenlenen geleneksel şiir yarışmasına katıldı, ama Afrika eyaletlerinden gelenlere yönelik önyargı yüzünden ödül alamadı ve Ispanya’nın Tarraco (bugün Tarragona) kentine giderek retorik dersleri verdi. Ama bir süre sonra Roma’ya dönmüş olmalıdır, çünkü Hadrianus’un Spaıtianus tarafından aktarılan “Florus Olmak İstemem” başlıklı yergili parodisine yol açan ve Hadrianus’a hitaben söylenmiş “Caesar Olmak İstemem” sözleriyle başlayan ünlü dizelerin Florus’a ait olduğu kabul edilir. Bir uzun bir kısa iki heceli dörtlü ölçüyle yazılmış 26 dizeden oluşan De qualitate vitae (İyi Yaşam Üzerine) ile altılı ölçüyle yazılmış beş zarif dizeden oluşan De rosis de (Güller Üzerine) gene ona atfedilir.
Flory, Paul J(ohn) (d. 19 Haziran 1910, Sterling, Illinois – ö. 9 Eylül 1985, Big Sur, California, ABD), ABD’li fiziksel kimyacı. Yapay ve doğal makromoleküllere ilişkin araştırmalarıyla 1974 Nobel Kimya Ödülü’ nü almıştır.
Indiana eyaletinin North Manchester kentindeki Manchester College’da ve Ohio Eyalet Üniversitesi’nde öğrenim gören Flory 1934’te doktora derecesini aldı. Daha sonra Cincinnati Üniversitesi’nde, New York eyaletinin Ithaca kentindeki Cornell Üniversitesi’nde, Standart Oil Development Company’de ve Goodyear Tire & Rubber Company’de çalıştı. 1961-76 arası Stanford Üniversitesi’nde kimya profesörü olarak görev aldı. Naylon ve yapay kauçuk gibi sanayi açısından büyük önem taşıyan polimerlerin geliştirilmesiyle sonuçlanan araştırmalar yaptı, ayrıca polimerlerin oluşum sürecini, katı ve çözelti halindeki polimerlerin özelliklerini inceledi. Flory’nin araştırmaları, bu esnek maddelerin kimyasal yapıları ile fiziksel özellikleri arasındaki ilişkinin saptanabilmesi için, öncelikle molekül boyutlarının ve biçimlerinin incelenmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
florya (Carduelis chloris), Passeriformes (ötücükuşlar) takımının Fringillidae famil-
279 Flotow, Friedrich
yasından, kirli yeşil ve sarı renklerle bezenmiş kuş türü. 14,5 cm uzunluğundaki florya-lann erkekleri dişilerden daha iri, renkleri daha göz alıcı, ötüşü de oldukça güzel ve cıvıltılıdır. Ağaçlıklı bölgelerde yaşayan ve üreme mevsimleri dışında gruplar oluşturan
Florya (Carduelis chloris)
John Markham
bu kuşların başlıca besini tohumlardır. Pale-arktik bölgede geniş bir dağılım gösteren floryalar, Anadolu’nun doğu ve güneydoğu bölgeleri dışındaki bütün yörelerinde ürer, kışın ve göç sırasında hemen her yerde çok sayıda görülür.
Flossenbürg, 1937’de Almanya’da Yukarı Pfalz’ın Neustadt bölgesindeki ticaret kasabası Floşsenbürg’de kurulan Nazi toplama kampı. Önceleri siyasal tutukluların gönderildiği kamp, II. Dünya Savaşı’ndan önce önemli bir çalışma kampı haline geldi. Ana kampla çevresindeki ona bağlı 15 kadar başka kampta toplam 30-40 bin kadar tutuklu bulunuyordu. 1942’den sonra, Polonya’daki Nazi imha kamplarına gönderilen Yahudilerin geçici olarak barındırılma-sında da kullanıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*