Filistinliler, koronavirüs varyantları arttıkça Batı Şeria’daki okulları kapattı

PA sağlık bakanlığı, COVID-19 hastalarına yönelik yoğun bakım ünitelerinin Batı Şeria’da yüzde 95 doluluk oranına ulaştığını söyledi.

Filistin Yönetimi Başbakanı Muhammed Shtayyeh Cumartesi günü yaptığı açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria’daki okulların koronavirüs varyant enfeksiyonlarındaki keskin artışı durdurmak için 12 gün süreyle kapatılacağını söyledi.

Shtayyeh, televizyonda yayınlanan bir hitaben yaptığı konuşmada, liselerin Pazar günü başlayacak olan kapatmadan muaf tutulacağını belirterek, yeni kısıtlamaların ilk olarak Birleşik Krallık ve Güney Afrika’da keşfedilen koronavirüs varyantlarının artan sayıda vakası tarafından tetiklendiğini sözlerine ekledi.

Sağlık bakanlığı, COVID-19 hastalarına yönelik yoğun bakım ünitelerinin Batı Şeria’da yüzde 95 doluluk oranına ulaştığını ve okulların enfeksiyonların hızlı yayılmasının ana nedeni olarak belirlendiğini söyledi.

Perşembe günü, randomize bir koronavirüs hastası örneğinin, dörtte üçünden fazlasının İngiliz varyantıyla enfekte olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Dünya Bankası bu haftaki bir raporda, işgal altındaki Filistin bölgelerinin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki en düşük test oranlarından birine sahip olduğunu ve Batı Şeria’da pozitiflik oranının yüzde 21’den fazla ve Gazze’de yüzde 29 olduğunu belirtti. salgının kontrolsüz yayılması3,1 milyon Filistinlinin yaşadığı Batı Şeria, toplam 118.519 koronavirüs vakası ve 1.406 ölüm bildirdi.

Ocak ayından bu yana koronavirüs kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırıldığı Gazze, iki milyonluk nüfusu içinde 55.091 vaka ve 549 ölüm bildirdi.

Bugüne kadar ellerinde yaklaşık 32.000 aşı dozu bulunan Filistinliler, bu ay Batı Şeria ve Gazze’de sağlık çalışanlarından başlayarak sınırlı aşılama programları başlattı.

Filistin Otoritesi (PA), birkaç hafta içinde ilk COVAX sevkiyatını almayı bekliyor ve Rusya ve uyuşturucu üreticisi AstraZeneca ile de tedarik anlaşmaları olduğunu söylüyor, ancak dozların gelmesi yavaş olsa da. Shtayyeh, sevkiyatların Mart ayında yapılmasını beklediğini söyledi.

İsrail Filistinlileri aşılama programına Filistinlileri dahil etmeyerek işgalci bir güç olarak görevlerini görmezden gelmekle suçlarken Filistinliler Filistinlilerin Filistinlileri aşılama programına şimdiye kadar 2.000 doz verdi. İnsan hakları grupları ve BM yetkilileri de İsrail’in Filistinlilerin refahından sorumlu olduğunu söylediler.

İsrail, geçici barış anlaşmaları uyarınca Batı Şeria ve Gazze’deki aşılama çalışmalarından Filistin Yönetimi’nin sorumlu olduğunu söylüyor.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Filistin topraklarındaki aşı sıkıntısının ortasında, fazla koronavirüs aşılarını bir grup müttefik ülkeye sevk etme konusundaki tartışmalı planı Perşembe günü geçici olarak donduruldu.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, İsrail’i “bu ülkelerin insani ihtiyaçlarını sömürmekle” suçlayarak Netanyahu’nun planını “siyasi şantaj ve ahlaksız bir eylem” olarak nitelendirdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*