FETÖ yazarı halkın yarısına hakaret etti “koyun sürüsü” dedi

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

FETÖ yazarı halkın yarısına hakaret etti “koyun sürüsü” dediEkran Alıntısı

AK Parti’nin seçimlerden ezici bir zaferle çıkması en çok Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) medyasını üzdü. Zaman Gazetesi’nin bugünkü yorum sayfasında İpek Üniversitesi’nde görevli Doç. Dr. Zafer Akın’ın bir yazısına yer verilerek oy veren kitlenin sürüleştirildiği öne sürüldü.

FETÖ medyası, AK Parti’nin seçim zaferinin ardından adeta yıkıldı. Seçim öncesi her türlü algı operasyonuna bel bağlayan ve kirli ittifaklar içine giren FETÖ medyası yaşanılan hezimeti sosyolojik tahlillerle bertaraf etmeye çalışıyor. Zaman Gazetesi’nin bugün yorum sayfasında yayınlanan bir yazı bu açıdan dikkat çekti. İpek Üniversitesi’nde görevli Doç. Dr. Zafer Akın’ın kaleme aldığı ‘Kalabalıklar basiretli (mi)dir?‘ başlıklı skandal yazıda AK Parti’ye oy veren kitlenin sürüleştirilmeye çalışıldığı yorumuna verildi.

SEÇMEN BAĞIMSIZ DEĞİLMİŞ!

FETÖ’ye bağlı İpek Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Zafer Akın yazısında kalabalıkların basiretli olmasının iki şartı olduğunu belirerek “Bunlardan birincisi, kalabalığın yeterince farklı fikir ve görüşlere sahip olması (çeşitlilik), diğeri ise kişilerin birbirinden bağımsız olarak karar veriyor olabilmeleri (bağımsızlık)” diye yazarak AK Parti’ye oy veren kitlenin çeşitlilik ve bağımsızlıktan yoksun olduğunu ima etmeye çalıştı.

KALABALIĞIN BASİRETİ AZMIŞ

Akın yazısında “Kişiler birbirlerini daha fazla etkiledikçe ve dolayısıyla benzer düşüncelere sahip oldukça, aynı şeye inanmaları ve aynı yanlışları yapma ihtimalleri artar. Bu da basireti azaltır. Sosyal ispat ve tabi olma/uyumluluk kavramları buradaki önemli noktalardır. Sosyal ispat, insanların bir baskı olmaksızın diğerlerinin bir durumdaki görüş ve davranışlarının doğruyu yansıttığını varsayma eğilimi olarak açıklanabilecek psikolojik bir kavramdır. Yani ‘herkes yapıyorsa bir hikmeti vardır’ psikolojisi.” diye yazan Akın bir bilgi eksikliğini diğer insanların da takip etiğini öne sürdü.

FETÖ’YE YANAŞAN KAYBETTİ

BAĞIMSIZ DEĞİLLER HALİYLE SÜRÜLER

Sözde bilimsel tespitlerle AK parti’ye oy veren %49.5’lik kitleyi aşağılamaya çalışan Akın, skandal yazısını kalabalıkların sürüleştirildiğini öne sürerek bitirdi. Akın “Doğru bilgiye ulaşım ve karar süreçlerinin bağımsızlığı problemliyse kalabalıklar basiretli olamaz. Bunun üzerine bir de bilgi manipüle ediliyorsa, kalabalıklar sürüleştirilmeye çalışılıyor demektir. Lütfen son dönemde yapılanlara bir de bu gözle bakın…” diye yazdı.

Kaynak: sabah.com.tr

 


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.