Anasayfa » EVRENDE BAŞKA CANLILAR OLABİLİR Mİ

EVRENDE BAŞKA CANLILAR OLABİLİR Mİ

EVRENDE BAŞKA CANLILAR OLABİLİR Mİ?

Arttiur C.CLARKK

1

 985 Kasım’ında, sayılı gökbilimcilerden oluşan bir topluluk Sri Lanka’nın Colombo şehrinde biraraya geldi. Uluslararası Astronomi Birliği, Temel Araştırmalar Enstitüsü ve Arthur Clarke Merkezi adlı kuruluşlarca düzenlenen bu toplantının amacı, uzun yıllardır kamuoyunu meraklandıran, fakat bilim çevrelerinde ancak son yirmi yıldır ciddiye alman bir konuyu, başka dünyalarda yaşam olasılığını ele almaktı.

Batı, Aristodan beri Yerkürenin, evrenin merkezi olduğuna, ötesinde ancak doğaüstü varlıkların yaşadığı göksel bir âlemin bulunduğuna inanıyordu. Güneş, görüldüğüüzere bir ateş kütlesiydi; bu yüzden Tannlardan başka kimse orada yaşayamazdı. Ay ise birilerinin yaşayamayacağı kadar küçüktü. Çıplak gözle görülebilen beş gezegen (Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn) tarih öncesi çağlardan beri biliniyordu ve haklarında çok şey söylenmişti. Fakat, onlann da yerküremiz gibi dünyalar olduğunu, birkaç filozofu saymazsak, kimse akıl etmemişti.

Buna karşılık Doğu, evrenin zaman ve uzam bakımından büyüklüğünü Batı’dan yüzyıllar önce kestirebilmiştir. Hint öğretisinin çağ ve aeon adını verdiği zaman dilimleri, günümüz evrenbilimcisinin yeterli bulacağı büyüklüktedir. Gelin görün ki, daha birkaç yüzyıl öncesine kadar Avrupanın büyük bir çoğunluğu dünyanın İsadan 4000 yıl önce yaratıldığına inanıyordu. (Halâ buna inanabilen binlerce kişinin bulunması ne kadar üzücü!..)

Evreni anlayışımızdaki dönüm noktası Galileonin ilk kez teleskobunu yıldızlara çevirdiği 1600 yılına rastlar. O yıllarda Shakespeare şöyle yazıyordu:

Kuşku duyun yıldızların ateş olduğundan Hattâ güneşin hareket ettiğinden

Ama yanılıyordu. Shakespearein sandığı gibi olmasa da, kuşkusuz güneşin hareket ettiğini biliyoruz. Güneşin dünya çevresinde dolandığı sanısı sağduyu verilerine dayanıyordu. Ama Shakespeare gerçekte güneşin ne denli büyük ve uzak olduğunu bilmiyordu.

Çok sıcak olmalarına karşın, yıldızların ateş olmadığını bugün biliyoruz. Kimyasal bileşiklerin bulunamayacağı milyonlarca derecelik sıcaklıkta ateşten söz edilemez. Çünkü ateş,

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.