Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Evliya Çelebi’nin Yeni Bir Haritası Bulundu

Evliya Çelebi’nin Yeni Bir Haritası Bulundu1

2011 yılı bu coğrafyanın en renkli ve en bilgiç seyyahının yılı ilan edilmişti. Doğumunun 400. yılı münasebetiyle çeşitli etkinlikler ve yayınlarla yâd ve ruhu şad edilen Evliya’ya ait bir de harita bulundu. Büyük eseri Seyahatnamesinin yeniden gündeme geldiği geçen yıl içerisinde Evliya Çelebi’ye ait bir de harita ortaya çıktı. Vatikan kütüphanesinde bulunan ve seyyahımızın Mısır’ı ziyareti sırasında çizdiği düşünülen 6 metrelik Nil Haritası ünlü gezginin Seyahatname’den sonra ikinci büyük eseri olarak kabul ediliyordu.
İste bu haritadan başka Evliya’nın Hicaz yolunda çizdiği bir haritanın daha var olduğu düşünülüyordu. Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Zekeriya Kurşun’un riyasetinde bir araştırma ekibi, meşhur seyyahımızın kayıp olduğunu bildikleri bu haritasının peşine düştüler. Uzun çalışmalar neticesinde izine erişilen ve Kültür Bakanlığı basta olmak üzere ilgili bakanlıkların da devreye girmesiyle elde edilen haritanın başından geçenler hayli meraklı. Evvela 1686-91 yılları arasında Ingiltere’nin İstanbul büyükelçisi S. William Trumbulfun kütüphanesinde 2bulunuyormuş. 1988’de yeniden ortaya çıkan ve Londra’da müzayedeye çıkartılan haritayı Katarlı bir koleksiyoner satın almış. Prof. Dr. Zekeriya Kursun da ilk defa 1998’de görmüş haritayı. Ele henüz geçen bu harita, geçen Aralık ayında yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı. Harita Doğu Anadolu’dan başlıyor, Dicle-Fırat boylarını seyrederek Basra Körfezi’ne, oradan da Hint Okyanusu’na dek uzanıyor. Araştırma ekibinin ifadesine göre bu harita, Vatikan’daki Nil Haritası’ndan daha önce çizilmiş. 8 parça olan haritanın boyu 3.43 metre, eni ise 4.35 metre.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.