Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Eugène Atget

Atget, Eugène
Fransız fotoğraf sanatçısı (Libourne 1857-1927). Çağımızın en iyi fotoğrafçılarından sayılan Eugène Atget, denizcilik, tiyatro oyunculuğu ve ressamlık yapmış, kırk yaşında fotoğrafçılığa başlayarak, çoğunlukla kimsenin bulunmadığı saatlerde Paris’in olağandışı fotoğraflarını çekmiştir. Çoğunlukla aynı yerin farklı açılardan ve fark- lı zamanlarda çektiği fotoğraflarında, aynı konuyla ilgili, belge niteliği taşıyan 2 fotoğraf bütünüyle farklı anlamlar taşıyabilir. Öldüğünde gerçeküstücü ressamlar ve birkaç antikacı ile kütüphaneci dışında hemen hiç kimsenin tanımadığı Atget, özellikle Berenice Abbott’un çabalarıyla, günümüzde fotoğraf sanatındaki yerini almıştır.

Mget'nın Fransız esnafını belgeleyen dizisinden olan bu fotoğrafta (1910), bir abajur satıcısı görülmektedir. Kaybolan Paris'in kayıtları saydığı fotoğraflarını çok âz bir f)ara karşılığında satan Atgetııiıı fotoğraflarının sanat niteliği, sağlığında anlaşılamamıştır

Mget’nın Fransız esnafını belgeleyen dizisinden olan bu fotoğrafta (1910), bir abajur satıcısı görülmektedir. Kaybolan Paris’in kayıtları saydığı fotoğraflarını çok âz bir f)ara karşılığında satan Atgetııiıı fotoğraflarının sanat niteliği, sağlığında anlaşılamamıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.