Esed’in askerleri sivilleri böyle katletti!

Haber |Suriye’nin başkenti Şam’da muhaliflerin kontrolündeki bir bölgede bulunan petrol istasyonuna Suriye savaş uçaklarınca hava saldırısı düzenlendi. Muhalif kaynaklardan alınan bilgilere göre saldırıda en az 30 sivil hayatını kaybederken onlarca kişi de yaralandı. | Haber

Haber |Esed’in askerleri sivilleri böyle katletti! | Haberhaber

 

Hava saldırısının ardından ilk 1 saat içinde hava saldırısının düzenlendiği Muleiha bölgesindeki petrol istasyonuna ulaşanlardan biri olan aktivist Ebu Said gazetecilere verdiği demeçte şu cümlelere yer verdi:
“Ben en az 30 ceset saydım. Cesetler yanmış veya parçalanmış haldeydi” Diğer bir aktivist Ebu Fuad ise savaş uçaklarının saldırıyı petrol istasyonunun en yoğun olduğu zamana denk getirdiğini ve hava saldırısı sırasında petrol istasyonunun bir hayli kalabalık olduğunu belirtti.
Muleiha, başkent Şam çevresinde Sunni Muhaliflerin çoğunlukla konuşlandığı bir bölge konumunda. 21 aydır Suriye’de Alevi kökenli Beşer Esad yönetimine başkaldıran Sunni muhalif grupların bölgesine yapılan bu hava saldırısı, Esad güçlerinin başkent Şam’ı kontrol etmek adına uzun zamandır başkentin çevresindeki muhalif bölgelerine yaptığı hava saldırılarının bir devamı niteliğinde.
EKMEK FIRININI DA BOMBALADI
Silahlı muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), başkentte operasyonların en yoğun sürdüğü Muadamiye bölgesinde bir savaş uçağının ekmek fırınını bombalaması sonucu 9’ü çocuk biri kadın olmak üzere 12 kişinin yaşamını yitirdiğini, çok sayıda da kişinin yaralandığını, yaralılardan bazılarının durumunun ciddi olduğunu belirtti.
Kentte bulunan yerel aktivist Yusuf Ahmed, AA muhabirine, Filistinli mültecilerin kaldığı Hasine kampına 40’tan fazla havan mermisinin isabet etmesi sonucu 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 40’a yakın yaralı olduğunu kaydetti.
Şam’ın doğu kesimlerinde yer alan Haresta bölgesinde rejim güçlerinin ağır silahlarla saldırması sonucunda bölgenin harabeye döndüğünü, yüzlerce evin tank ateşiyle ve savaş uçaklarının bombalarıyla yerle bir olduğunu anlatan Yusuf Ahmed, Şam’ın merkezindekiler dahil olmak üzere halkın ekmek ve yemek yapmak için un bulamadığını söyledi.
“Esed’e bağlı ordu birliklerinin Haresta’ya savaş uçaklarıyla ve roketlerle saldırması üzerine bölge tamamıyla boşalmış durumda” diyen Yusuf Ahmed, Haresta, Doğu Guta, Duma, Dareya ve Muadamiye bölgesinin alt yapısının bombardımanlar sonucunda tamamen tahrip olduğunu, yolların kullanılmaz hale geldiğini sözlerine ekledi.
Elektrik ve iletişimin uzun süreden beri Şam’ın banliyölerinde kesik olduğunu anımsatan Yusuf Ahmed, şehrin merkezinde de 3 ila 4 saat elektrik kesintisi yaşandığını dile getirdi.
Şehirde çatışmaların genelde gece saatlerinde başladığını ve sabaha kadar sürdüğünü hatırlatan Yusuf Ahmed, ekmek fırınlarının rejim güç lerince sürekli bombalanması nedeniyle halkın fırınlara gitmeye korktuğunu vurguladı.
Bu arada, İdlib’in Taftanaz beldesinde rejime bağlı güçlerle Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı, savaş uçakların ın beldeyi bombaladığı bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.