Ertuğrul Gazi’nin Hanımı Halime Hatun

Ertuğrul Gazi’nin Hanımı Halime Hatun

1

Halime Hatun’un mezar taşının üstünde, yaklaşık bir santim kalınlığındaki altın ile yazılmış “Halime” yazısı Yunan askerlerince kazma ile sökülmüştür.

Ertuğrul Gazi’nin hanımı, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin annesidir. Halime ismi; yumuşak huylu, sert ve hiddetli olmayan manasındadır. Ayrıca, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) sütannesinin ismidir.

Halime Hatun, bulunduğu uç bölgesinde hâkim olduğu topraklarda adalet ve huzuru yaymaya çalışan Ertuğrul Gazi’nin en büyük destekçisi olmuştur. Halime Hatun’un Gündüz Bey, San Yatı (Sanı Batı-Savcı) ve Osman Bey adında üç oğlu olmuştur. Cihan devletinin kurucusu Osman Gazi’yi 1258’de Söğüt’te dünyaya getirmiştir.

Ertuğrul Gazi, 93 yaşında vefat etmiş ve Söğüt’teki türbesine defnedilmiştir. Halime Hatun’un kabri de Ertuğrul Gazi Türbesi’nin bahçesindedir. Türbede ve türbe bahçesinde Ertuğrul Gazi ve kumandanlarına ait çok sayıda kabir bulunmaktadır. Yunan işgali sırasında türbe büyük tahribat görmüş, Halime Hatun’un mezar taşının üstünde, yaklaşık bir santim kalınlığındaki altın ile yazılmış “Halime” yazısı Yunan askerlerince kazma ile sökülmüştür. Bilâhare taşın parçaları toplanarak mezarın başına tekrar dikilmiştir.

Ertuğrul Gazi Türbesi, 13. yüzyıl sonlarında yapılmıştır. Sultan Üçüncü Mustafâ zamanında 1757’de tamir edilmiş, ancak ilk yapılıştaki özelliğini yitirmiştir. Ardından Sultan İkinci Abdülhamid Han zamanında, 1886,da bir kez daha tamir edilmiş ve yanına bir de çeşme eklenmiştir.2 4

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.