Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ernst Moritz Arndt

Arndt, Ernst MoritzErnst Moritz Arndt
Alman yazarı ve siyaset adamı (Schoritz, Rügen adası 1769-Bonn 1860). lena Üniversitesi’nde Fichte’nin öğrencisi olan Ernst Moritz Arndt, Greifswald’da modern tarih öğretmenliğine getirildi (1805). Ertesi yıl, Almanya sevgisinin yanı sıra Napolyon’a kinini yansıtan Geist der Zeit (Zamanın Ruhu) adlı yapıtının ilk bildirisini yayınladı. Fransız orduları ilerleyince İsveç’e sığınıp (1806), takma bir adla geri dönerek Berlin’de yaşadı. 1810’da yeniden İsveç’e geçerek Greifswald’da! öğretmenliğe döndü. Fransız birliklerinin bölgeyi istilası (1812) üstüne, kaçarak Petersburg’da baron Stein’in kâtipliğini yaptı ve Almanya’nın her yanına dağıtılması amaçlanan Katechismas für der Deutschen Kriegsund Wehrmann (Savaşçının ve Alman Askerinin Kutsal Kitabı, 1821’de basıldı) adlı yapıtını yazdı. Ocak 1813’te Almanya’ya dönüp, Friedrich-Wilhelm lll’ün halkına çağrısını, Der Rhein Deutschland Strom>, Aber nicht Deutschlands Grenze (Ren, Alman Irmağı, Ama Almanya’nın Sınırı Değil, 1813) adlı broşüründe geliştirdi. Sonra, Napolyon’a karşı savaşı öven Kriegs und Wehrlieder/\ (Savaş Şarkıları, 1813) yayınladı.1818’de Bonn Üniversitesi tarih profesörlüğüne atandıysa da, bir süre sonra siyasal görüşleri yüzünden görevinden ayrılmak zorunda bırakıldı. 1840’ta Friedrich-Wilhelm IV tarafından aynı göreve atanıp, İlk Alman parlamentosunda milletvekilliği yaptı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

BAZI AÇIKLAMALAR :

Yukanda geçen mütâlâamız ve «yeni kapitaüst sistem» hakkında söylediklerimiz incelenirse serbest ekonominin insana en uygun ...