Erkek Gibi Kadın Dedikleri Bu Olsa Gerek

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Ulaş ilçesine bağlı Yapalı köyünde yaşayan ve bir yaşındayken babasını kaybeden Yüksel, babasının ölümünün ardından annesi tarafından kendini daha iyi koruyacağı düşüncesiyle erkek gibi yetiştirildi. Yüksel, 15 yaşından sonra erkek kıyafetleri giymeye, erkeklerle gezmeye ve oynamaya başladı.
Köylülerin ve ilçe halkının “Rahman” ismini verdiği Yüksel, aradan geçen 51 yılda bir erkek gibi yaşamını sürdürdü. 15 yaşından sonra hiç etek giymeyen, makyaj yapmayan ve kadın kıyafetlerini sevmeyen Yüksel, erkek kıyafetlerinin içerisinde kendisini daha mutlu hissediyor.
İlçedeki erkek berberinde tıraş olan, kasket giyen, tespih çeken ve kahvehaneye giden Yüksel, bu durumundan ise şikayetçi değil. Ulaş Kaymakamlığı tarafından yaptırılan tek katlı evde yaşayan Yüksel, ilerleyen yaşına rağmen dinç kalmayı başararak bütün işlerini kendisi yapıyor.

Yüksel, yaptığı açıklamada, babasının ölümünün ardından yalnız kalan annesinin kendisini erkek gibi yetiştirdiğini, kendisinin de bu durumdan şikayetçi olmadığını söyledi.

Köyde akrabaları olmadığını bu nedenle annesinin her türlü kötülükten daha iyi korunabileceği düşüncesiyle böyle bir şey yaptığını aktaran Yüksel, annesinin ölümünün ardından geçen 36 yıl boyunca da aynı şekilde yaşamını sürdürdüğünü belirtti.

KÖYLÜLER “RAHMAN” DİYOR

Köydekilerin bu durumu yadırgamadığını ifade eden Yüksel, köy sakinlerinin çoğunun kendisine “Rahman” diye hitap ettiğini, bazılarının ise “Rahime abla” dediğini anlattı. Köy yaşamını çok sevdiğini dile getiren Yüksel, bütün işlerini kendisinin yaptığını, hiç kimseye muhtaç olmadan yaşamını idame ettirdiğini vurguladı.

Yüksel, 15 yaşından sonra hiç kadın kıyafeti almadığını, takım elbise, erkek ayakkabısı, pantolonu giydiğini anlatarak, “Ölene kadar böyle giyeceğim, bu çok hoşuma gidiyor” dedi.

Kadın kıyafetlerini kendisine yakıştıramadığını anlatan Yüksel, erkek berberine gittiğini, ilçedeki kahvehaneye gidip oradakilerle çay içip sohbet ettiğini söyledi. Evlenmeyi hiç düşünmediğini dile getiren Yüksel, “Tek başıma yaşıyorum. Evlenmeyi hiç düşünmedim, düşünmüyorum da” diye konuştu.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.