Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Erich Heckel

Heckel, Erich

Alman ressamı ve gravürcüsü (Döbeln 1883-Radolfzell 1970). Dresden’de mimarlık öğrenimine başlayıp

(1904), ertesi yıl resme yönelerek Kari Schmidt-Rottluff, Ernst Ludwig Kirchner ve Fritz Bleyl’le birlikte Die Brücke topluluğunu kuran Erich Heckel, topluluğun öbür üyeleri gibi Van Gogh ve Gaugin’in yapıtlarından büyük ölçüde etkilenerek, Alman dışavurumcu (Bk. DI­ŞAVURUMCULUK) ressamlarının başlıcaları arasında yeraldı. Fovizm akımından da etkilenip, parlak renkler ve güçlü fırça darbeleriyle gerçekleştirdiği tablolarına, özellikle çıplak kadınları ve manzaraları konu aldı. Çok başarılı gravürler de gerçekleştirip, Birinci Dünya Sava- şı’na Kızılhaç görevlisi olarak katıldı. 1937’de Naziler tarafından koğuşturulunca yurt dışına kaçıp, savaştan sonra Almanya’ya dönerek, Karlsruhe Plastik Sanatlar Akademisi’nde ders verdi.

1

Erich Heckel’in bu yapıtı, gözalıcı renkleri, kadın bedeninin deforme edilmişliği ve tamamlanmamış izlenimi uyandıran havasıyla, Alman dışa vurum culuğunun en başarılı örneklerinden biridir.

(Modern Sanat müzesi, Münih.)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.