Erdoğan: Bizleri savaşta karşı karşıya getirdiler

Haber |Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika çıkarmasındaki son durağı Senegal… Başbakan Erdoğan, Türkiye – Senegal İş Forumu’nda konuşma yaptı. Erdoğan, Türkiye ile Senegal’in derin tarihi bağı olduğunu söyledi. Musa Sow ile arasında geçenleri anlattı. | Haber

Haber |Erdoğan: Bizleri savaşta karşı karşıya getirdiler | Haberhaber

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika turunun son durağı Senegal’de temaslarda bulundu. Türkiye – Senegal İş Forumu’nda konuşan Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.
EZAN SESİNİ DUYUNCA SAVAŞI BIRAKTILAR
Türkiye’nin Senegal ile karşılaşmasının Çanakkale Savaşlarında olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “Bizim Senegalli kardeşlerimizle karşıllaşmamız bir savaş halinde oldu. Senegalli kardeşlerimizi savaşa getirdiler. Senegalliler Çanakkale Savaşı’nda Osmanlı’ya karşı savaştı. Ama Senegalli askerlere Osmanlı yanında savaşacaksınız dediler. Osmanlı ile savaşacaklarını bilmiyorlardı. Savaş esnasında ezan sesini duyan Senegalliler Osmanlı’ya karşı savaştıklanını anladılar. Savaşmadılar ve savaşı bıraktılar” dedi.
TARİHİMİZDE KAHRAMAN OLDUNUZ
Senegalliler’in Osmanlı tarihinde kahraman olduğunu söyleyen Erdoğan, “Osmanlı’ya karşı savaştığını anlayan Senegalli kardeşlerimiz savaş toplarını imha etti. Savaş toplarını imha eden senegalli askerler öldürüldü. Gökçeada’ya sürüldü. İşte bizim Senegal ile böyle bir bağımız var. Hem bizim tarihimizde hem de senegal tarihinde kahraman oldular. İnşallah son yıllarda sıklaşan ziyaretlerimiz Türkiye ile Senegal ile yeni bir süreci başlatacaktır” dedi.
ÜLKELER ARASI ZEMİN HAZIRLANACAK
Türkiye ile Senegal’in birlikte adım atacağını söyleyen Erdoğan, “Hükümetler olarak müteşebbislerimiz için gerekli zemini hazırlamak ve girişimcilerimize sektörel bazda görüşmeler yaptırmalıyız. Ülkeler gerek alt gerek üst yapıda geleceğimizi beraber hazırlayacaktır. Türk müteahhitleri Çin’den sonra dünyada ikinci sırada. Birlikte çok şey yapabiliriz. Bunun yanında savunma sanayiinde müşterek adımlar atabilir. Tüm bunların yanında Afrika’ya girişimizde Senegal’i önemli bir ayağımız görüyoruz. Çifte vergilendirme sistemimizi en kısa zamanda tamamlayacağız. İş adamlarını bir araya getireceğimiz iş konseyimizi hukuki alt yapıya kavuşturalım. Afrika kıtasında 16 ülke ile iş konseyi kuruldu ve çalışılıyor. Senegal ile de bunu kurmalıyız. Senegal’in tüm yatırımlarına yardımcı oluruz” diye konuştu.

HEDEF 250 MİLYON DOLAR
Türkiye ile Senegal arasındaki engelleri kaldıracaklarını ifade eden Erdoğan, “Bizler siyasetçi olarak üzerimize düşen görevi yerine getirirken iş adamlarımızda gerekli görüşmeleri yapacak. Türkiye ile Senegal arasında 2011’de 150 milyon dolar 2012’de ise 130 milyon dolarlık ticaret hacmimiz var. Düşüş var. 159 milyona çıkaralım sonra aşarız. Siyasetçi olarak biz aramızdaki engelleri kaldıracağız. Gelin 2015’te 250 milyon dolara çıkalım. Bu rakam düşük ama yakalarız” dedi.
MUSA SOW’A TEMBİHLEDİM
Senegalli oyuncu Musa Sow ile arasında geçen konuşmayı da Senegalli yetkililerle paylaşan Başbakan Erdoğan, “Türkiye’de oynayan ve oynamış Senegalli futbolcular Türkiye arasında köprü olacak. Geçenlerde Musa Sow’u kahvaltıya çağırdım. Fransa’ya takılıp kalma Senegal’e de sık sık git gel dedim. Kimileri burdan Fransa’ya gidip Senegal’e fransız kaldılar. Bunun gibi olmasın” dedi.
YAŞASIN SENEGAL TÜRKİYE İŞBİRLİĞİ
Erdoğan son olarak mesaj verdi: “Senegal’in büyümesi, istikrar ve barış içinde olması Türkiye olarak biz her türlü katkıyı vermeye hazırız. Senagalli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. İş Forumu her iki taraf için de hayırlı olsun. Yaşasın Senegal Türkiye işbirliği diyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.