Anasayfa » En kuvvetli ‘El Nino’ geliyor

En kuvvetli ‘El Nino’ geliyor

En kuvvetli ‘El Nino’ geliyor1

Özellikle kuzey yarımkürede mevsim normalleri dışında hava olaylarının ve dayanılmaz sıcaklıkların yaşanmasına yol açan El Nino’nun, 1950’den bu yana gerçekleşen benzerlerinin en şiddetlisi olduğu belirtildi.
Amerikan hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre; 65 yılın en sıra dışı mevsimsel hareketlerinin gözlendiği El Nino’nun önümüzdeki 9 ay boyunca daha etkili olması bekleniyor. Geçtiğimiz mart ayında başlayan ve özellikle sıcak havalar şeklinde kendini gösteren El Nino fenomeninin yılın geri kalan kısmında da birçok olağanüstü doğa olayına yol açacağı tahmin ediliyor. ABD’li bilim insanları, bu yılki sıcaklıkların benzerlerinin en son 1972-73 yazında yaşandığına dikkat çekerek, yine de bu yılın değerlerinin çok daha yüksek olduğunun altını çizdi. El Nino etkisiyle yaşanan diğer en sıcak dönemler 1982-83 ve 1997-98 bahar ve yaz aylarıydı.

EL NİNO’NUN ADI BRUCE LEE

ABD, Ekvador, Peru ve Küba’da şiddetli yağışlar ve selleri beraberinde getiren El Nino, Avustralya, Filipinler ve Güney Afrika’da sıcaklık ve kuraklık anlamına geliyor.NOAA adlı blog, şimdiki El Nino’nun çok kuvvetli olduğu gerekçesiyle ona Bruce Lee adını koyduklarını açıkladı.

KAYNAK: Sabah

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.