En küçük ve en yaşlı hacı adayı kutsal yolda

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

En küçük ve en yaşlı hacı adayı kutsal yolda1

Kocaeli’de yaşayan 24 günlük Esmira Ecrin Yavuz ile Mersinli 96 yaşındaki Ayşe Şimşek, Türkiye’nin en genç ve en yaşlı hacı adayları olarak kutsal topraklarda bulunacak.

Hacca gitmek için yaklaşık 8 yıldır bekleyen Yavuz ailesi, bu yıl kurada isimlerinin çıkmasının ardından 29 Temmuz’da dünyaya gelen ve şu an 24 günlük olan bebekleri Esmira Ecrin’i de hacca götürmek için müftülüğe müracaat etti.

Müftülükten gelen müjdeli haber üzerine baba Ahmet Yavuz, bebeğine pasaport çıkarttı ve vize aldı.

Market işletmecisi 30 yaşındaki baba Ahmet Yavuz, AA muhabirine, hacca gidecekleri için çok mutlu olduklarını söyledi.

Eşiyle 2007 yılında evlendikten hemen sonra hac vazifesini yerine getirmeye karar verdiklerini anlatan Yavuz, bir süre kurada isimleri çıkmayınca, 2012’de umreye gittiklerini, o zaman 3 yaşında olan oğullarının da kendilerine eşlik ettiğini anlattı.

Her sene “Hac bu yıl çıkacak mı?” diye beklenti içerisinde olduklarını kaydeden Yavuz, kuranın bu yıl çıkması üzerine sevindiklerini ancak yeni doğan bebeklerini kimseye emanet edemeyecekleri için de kaygılandıklarını ifade etti.

“Bebeğimizin annesinden ayrılamayacağını anlattık”

Yavuz, kaygılarının başvuru yaptıkları müftülükten gelen olumlu cevapla farklı bir mutluluğa dönüştüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“Bebeğimizin annesinden ayrılamayacağını anlattık. Götürmek istediğimizi söyledik. O şekilde kabul gördü ancak vize işlemleri için zaman daralmıştı. Acele etmem gerektiğini bildirdiler. Aynı gün bebeğimin kimliğini çıkardım. Pasaport için başvuru yaptım ve gerekli evrakları yetiştirdim.”

Ahmet Yavuz, 17 Eylül’de kutsal yolculuğa çıkacaklarını ve bu tarihte bebeklerinin 51 günlük olacağını ifade etti.

Anne Medine Yavuz (25) ise umreye gittiğinde, büyük oğlunun yanında, diğer kızına ise hamile olduğunu dile getirerek, bu sefer de yeni doğan bebeğiyle hac ibadetini yerine getireceğini söyledi.

En genç hacı adayıyla görüşmek istiyor

Mersin’de yaşayan, 1919 doğumlu, en yaşlı hacı adayı olan, emekli öğretmen Ayşe Şimşek ise 4 yıl önce umreye gittiğinde hac için de başvuruda bulunduğunu söyledi.

Hacca gideceğini öğrenince çok duygulandığını aktaran Şimşek, kendisinin en yaşlı hacı adayı olduğu bilgisini ise Mersin Müftülüğü yetkililerinin ilettiğini ifade etti.

Şimşek, en genç hacı adayının da bir bebek olduğunu duyduğunu belirterek, “En genç hacı adayıyla kutsal topraklarda görüşürsem çok mutlu olurum. İnşallah görüşürüz” dedi.

AA


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.