Anasayfa » Emine Erdoğan G-20 liderlerinin eşlerine yemek verdi

Emine Erdoğan G-20 liderlerinin eşlerine yemek verdi

Emine Erdoğan G-20 liderlerinin eşlerine yemek verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi için Türkiye’de bulunan liderlerin eşleri onuruna akşam yemeği verdi. Yemeğe katılan tek erkek, IMF Başkanı Christine Lagarde’nin eşi Xavier Giocanti oldu.1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi için Türkiye’de bulunan liderlerin eşleri onuruna akşam yemeği verdi.

Zirve’nin gerçekleştirildiği Regnum Otel’deki özel yemeğe, Endonezya Cumhurbaşkanı’nın eşi Iriana Widodo, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın eşi Mehriban Aliyeva, Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın eşi Tubeka Zuma, Zimbabve Devlet Başkanı’nın eşi Grace Mugabe, Malezya Başbakanı’nın eşi Rosmah Binti Mansor, Singapur Başbakanı’nın eşi Ho Ching, AB Konseyi Başkanı’nın eşi Malgorzata Tusk, OECD Başkanı’nın eşi Lulu Gurria, IMF Başkanı’nın eşi Xavier Giocanti, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kızı Leyla Aliyeva, yabancı bakan ve büyükelçi eşleri katıldı.

G20 liderlerinin eşlerinin onuruna akşam yemeği verildi

AA

Paris’teki saldırıya tepki

Yemekte konuşan Emine Erdoğan, Paris’te yaşanan saldırılar nedeniyle üzüntüsünü bildirerek, terörü lanetledi.

G20 kapsamında Türkiye’nin öncülüğünde başlatılan Women 20 çalışma grubunun önemine değinen Emine Erdoğan, “Kadın bakış açısının etkin biçimde devrede olduğu bir dünyada kin, nefret ve çatışmanın daha az olacağını düşünüyorum. Bu nedenle, kadınların karar mekanizmalarında daha çok yer alması için güç birliği yapmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

Suriye’de yaşanan trajedilerin insanlık onurunu zedelediğini söyleyen Emine Erdoğan, “Bu tablo karşısında, biz Türkiye olarak, 2 milyon 200 bin Suriyeli’yi ülkemizde ‘misafir’ ediyoruz. Evet, onlara ‘mülteci’ yerine ‘misafir’ demeyi tercih ediyoruz. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, tüm dünya ülkeleri, Türkiye’nin örnek misafirperverliğini takdirle izliyor. Fakat ne yazık ki bu yükü paylaşma konusunda gereken gayreti göstermiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Emine Erdoğan, lider eşleri olarak, kadınların ve çocukların mağdur olduğu konularda küresel farkındalık yaratabileceklerini vurgulayarak, “Maddi refahla doğru orantılı bir insani gelişimin öncüsü olabiliriz. Dünyada barışın, huzurun, dostluğun küreselleşmesine katkıda bulunabiliriz” diye konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.