Emekliden 4 istek

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Emeklilerin sesi olan TAKVİM‘e telefon yağıyor. Gazetemizi arayarak taleplerini, beklentilerini anlatan emekliler, özellikle 4 konu üzerinde duruyor. Emekliler, isteklerini şöyle sıralıyor: “Yeni intibak düzenlemesi yapılsın, bankapromosyonu verilsin, maaş zamları seyyanen olsun, TOKİkirada oturur gibi ev sahibi yapsın.”

İNTİBAK: 2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye yapılan intibak zammı, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanları da umutlandırdı. Yeni intibak düzenlemesi yapılmasını isteyen emekliler, “Bize de intibak zammı verilmeli. 30 Mart yerel seçimlerinin ardından Meclis’e sevk edilecek torba tasarıda yeni intibak düzenlemesinin yer almasını bekliyoruz” diyor.

PROMOSYON: Emekliler, memurlar gibi banka promosyonu almak istiyor. Gözler, bu konuda devreye girenÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘nda. Kısa sürede sonuca ulaşılmasını bekleyen emekliler, özel bankalarla da masaya oturulmasını talep ediyor. Emekliler, bu konuda şunları söylüyor: “Özel bankalar maaşlarını kendilerine taşıyan emeklilere 450 liraya varan para ya da puan veriyor. Bu, özel bankaların promosyona sıcak baktığını gösteriyor. Bakanlık bu bankalarla masaya oturursa, hem rekabet oluşur hem de daha yüksek bir rakama ulaşılır düşüncesindeyiz.”

TOKİ’DEN EV: Kirada oturan emekliler, TOKİ‘den müjde bekliyor. Dar gelirlileri ev sahibi yapan TOKİ‘den sadece emeklilere yönelik uygun fiyatlı konut üretmesini isteyen emekliler, beklentilerini şöyle dile getiriyor: “Kira öder gibi ev sahibi olmak istiyoruz. TOKİ, bizler için uygun fiyatlı konut üretsin. Ödemeleri de eve yerleşince başlasın.TOKİ emeklileri de ev sahibi yapsın.”

‘ZAM SİSTEMİ DEĞİŞSİN’
SEYYANEN ZAM: 
Düşük maaşlı emekliler, zamların yüzdelik değil seyyanen olmasını talep ediyor. Zam sisteminin değişmesini isteyen emekliler, bu konuda şunları söylüyor: “Yüzdelik zam, maaşı yüksek olana yarıyor. Seyyanen zamla herkesin maaşı aynı ölçüde artar. Artık zamlar seyyanen yapılsın. Böylece yüksek ve düşük maaşlı emekliler arasındaki uçurum kapanır.”


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.