Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Elektron Mikroskopunda Canlılar

Elektron  Mikroskopunda  Canlılar

elekron-mikroskopu

elekron-mikroskopu

incelenilen maddeyi 50.000 kez hatta daha fazla büyütebllen/elektron mikroskoplar, mlkroskopik dünyanın vazgeçilmez gereçleri olmuşlardır. Görünüm hatalarını en aza İndirgemek amacıyla, bu aygıtlarda elektron ışınları, hedefe bir vakum Içerlslden geçirilerek gönderilir. Ancak canlı hücreler vakumda canlılıklarını sürdürmediklerinden, kısa bir süre öncesine kadar elektron mikroskobu, yalnızca cansız ya da ölü maddelerin İncelenmesinde kullanılmaktaydı.

Blyomedlkal mühendisi Alan Nelson başkanlığındaki araştırmacılar, artık canlı dokuları elektron mikroskobuyla büyütebilecek, hatta üç boyutlu olarak İnceleyebilecek bir teknik geliştirdiler. Söz konusu teknikte, İncelenecek örnek açıklığı bulunan bir bölmeye konmakta ve bölmede, normal atmosfer basıncının 1/IO’unu oluşturacak kadar hava kalması sağlanmaktadır. Bu ortam örneklerin canlı kalması İçin yeterli olmakta ve çok sayıda hava molekülü İle çarpışması sonucu, elektron ışınının odağının bozulması bu yöntemle önlenebllmektedlr. .

Üç boyutlu görüntü elde edilebilmesi İçin İse araştırıcılar, tıpta kullanılan bilgisayarlı radyogram yönteminden yararlanmışlardır, incelenen madde çeşitli açılardan görüntülenmekte ve bu görüntülerden her biri bilgisayar tarafından, İki boyutlu görüntü dilimleri halinde hafızada depolanmaktadır. Daha sonra, bu dilimler bilgisayar tarafından yeniden blrleştlrllmekte ve bu yolla TV ekranın-daklne benzer şekilde, üç boyutlu canlı bir görüntü elde edilmektedir.

Nelson’un çalışma arkadaşlarından Roy Hughes bir takım mekanik kusurların giderilmesi gerektiğini ancak yeni yöntemden ümitli ve İyimser olduklarını söylemektedir.

Discooer’dan çev: Dr. Abidin SÖNMEZ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

KİPHOSURİDA

Karın bölütleri az çok bir bütün oluşturan, ayakları kıskaç biçiminde son bulan deniz eklembacaklıları takımı. ...