Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

EKOTURİZM NEDİR?

Ekoturizm Nedir?

Ekoturizm; son yıllarda çokça duymaya başladığımız bir kelimedir. İlk kez 1992 Rio Çevre Zirvesi’nde sürdürülebilir bir çevre ve dünya için ortaya konulmuş bir konudur. Ekoturizm, sosyal yönden sorumlu, ekonomik olarak verimli, teknik açıdan planlı, süre olarak uzun erimli, ekolojik olarak duyarlı ve korumacı olan bir turizm çeşididir. Çevreye zarar vermeden ondan yararlanmaya, o yöreyi öğrenme ve kültürel değerlerini farketmek ve bu değerleri yok etmeden gözlemlemek olarak da tanımlanabilir.
Ekoturizm 2002 yılının Mayıs ayında Kanada’da 133 ülkeden gelen 1100 delegenin katılımı ile yapılan ‘Dünya Ekoturizm Zirvesi’nde tüm ülkelerin benimseyip kabul ettiği bir tanım belirlendi. Bu tanıma göre Ekoturizm, yeryüzünün doğal kaynaklarının sürdürülebilirliğini güvence altına alan, bunun yanı sıra yerel halkların ekonomik kalkınmasına destek olan aynı zamanda sosyal ve kültürel bütünlüklerini koruyup gözeten bir yaklaşım olarak kabul edildi.

 

EKOTURİZM İÇİN YAPILMASI VE BENİMSENMESİ GEREKEN KURALLAR

  • Ekoturizm için kurallar geliştirmek
  • Ekoturizmin maddi ve manevi getirdiklerini ve götürdüklerini izleyip saptamak
  • Ekoturizm alanında ürün geliştirmek ve bu geliştirdikleri ürünlerin pazarlama ve tanıtımını yapmak
  • Ekoturizm politikaları geliştirmek ve bunlar doğrultusunda planlama yapmak

 

Tüm bu maddeler ekoturizm adına yapılması ve tüm insanlar tarafından benimsenmesi gereken önemli kurallardır.

 

 

EKOTURİST KİMDİR? 

Ekoturizm ve Ekoturist Arasındaki Farklar

Ekoturizm de turiste turist denmez. Ekoturizm de turiste ekoturist denir. Ekoturist denilen kişi ve ya kişiler çevresinde bulunan kültürü, doğayı ve insanı keşfederler. Bundan dolayı da  ekoturizm ve ekoturist denilen iki ayrı kavram bulunmaktadır.

Ekoturist: doğayı ögrenmek amacıyla açık havada yürüyüş yapar, bisikletle dolaşır, doğanın nimetlerinin tadını çıkartır, halkın el sanatını öğrenir, dans programına katılır ve aynı zamanda çevreye zarar verecek bir davranışta bulunmaz. Ekoturistler seçkin, küçük ve özel gruplardır.

Ekoturistler  büyük kalabalık ortamlı otelleri tercih etmez. Bunun aksine köy evlerini, geleneksel tarzda olan küçük otelleri dinlenmek amacı ile tercih ederler. Bu gibi yerlere eko-köyler denir. Ekoturistler, rüzgar ya da güneş enerjisi gibi alternatif kaynaklardan faydalanmayı tercih ederler. Çünkü doğanın korunması taraftarıdırlar. Bundan dolayı da doğanın alternatiflerinden yararlanırlar.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.