Kategoriler
Sağlık Bilgisi

Ekonomik gücün artmasının obeziteye etkisini artırdığı gözlemlendi

Ekonomik gücün artmasının obeziteye etkisini artırdığı gözlemlendi

1

İstanbul Bilim Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu’nun tespitlerine göre ailelerin ekonomik gücünün artması, teknolojinin de gelişmesiyle çocuklarda obeziteyi artıyor.

İstanbul Bilim Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailelerin ekonomik seviyelerinin yükselmesiyle alım gücünün artması ve teknolojinin gelişmesinin, çocukların hareketsiz yaşam sürmesine neden olduğunu, bunun da obeziteyi artırdığını söyledi.

”ZENGİNLEŞTİKÇE İSTEKLERİNİ DE ALABİLİYOR”

Türkiye’de obezitenin her geçen gün arttığına dikkati çeken Elmacıoğlu, “Ekonomik gücün artması, geniş bir yelpazeye sahip gıda sektörüne yönelik tüketimi artırıyor, dolayısıyla obez olma oranı da artıyor. İnsanlar zenginleştikçe ihtiyaçlarının yanında isteklerini de alıyor.” ifadelerini kullandı.

OBEZİTE HER GEÇEN GÜN BİRAZ DAHA FAZLALAŞIYOR

Alım gücünün artmasının insanları teknolojik ürünlere yönlendirdiğini anlatan Elmacıoğlu, “Ekonomik durumu iyi olan ailelerin çocukları hem istedikleri her ürünü dilediği kadar tüketiyor hem de teknolojik ürünlere olan bağımlılık nedeniyle hareketsiz yaşam sürüyor. Böylece obezite her geçen gün biraz daha fazlalaşıyor.” diye konuştu.

Teknoloji ile ekonominin gelişmesinin, fast food ve saklanabilir gıda maddelerinin üretimi ile tüketimini paralel olarak artırdığını vurgulayan Elmacıoğlu, özellikle çocukların bu tarz ürünlerle beslenmesinin vücutta yağ birikimini yükselttiğini, obeziteye davetiye çıkardığını dile getirdi.

 

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.