Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ek yerleştirmede ilk kez 30 tercih yapılacak

2011 ÖSYS Ek Yerleştirme kontenjanları bugün ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlanacak. Ek yerleştirme işlemleri, 3-6 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

Adaylar, ilk kez bu yıl, en fazla 30 tercih yapabilecek.<br /> <br /> ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, Yükseköğretim Kurulu ek yerleştirme kontenjanlarını karara bağladı.<br /> <br /> Ek yerleştirme kılavuzu bugün adaylara ön bilgi amacıyla ÖSYM’nin ”http://www.osym.gov.tr” internet adresinden yayımlanacak. Kılavuzda ilk yerleştirmede boş kalan, kayıt yaptırmayanlar nedeniyle boş olan ve yeni açılan programlar bulunacak.<br /> <br /> Ayrıca kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak.<br /> <br /> İlk yerleştirmede bir programa yerleştirilmeyen adaylarla açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilen adaylar tercih yapabilecek.<br /> <br /> Adaylar, ilk kez bu yıl, en fazla 30 tercihte bulunabilecek.<br /> <br /> Adaylar tercihlerini başvuru merkezlerinden veya TC kimlik numarası ve şifreleriyle ÖSYM’nin internet adresinden bireysel olarak yapabilecek. Adayların başvuru merkezine Tercih Formunu doldurup gitmeleri gerekiyor. Başvuru merkezlerince 3 TL hizmet ücreti alınacak.<br /> <br /> Bireysel olarak tercih yapacak adayların, tercihlerinin ÖSYM’ye bildirildiğini gösterir listeyi yazıcıdan almaları gerekiyor.<br /> <br /> Adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri, koşulları kendilerine uymayan programları tercih etmemeleri öneriliyor.<br /> <br /> Programların en düşük puanlarına dikkat edilmesi gerekiyor.<br /> <br /> Yeni açılan yükseköğretim programlarıyla merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecek.<br /> <br /> Özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirme için tercih yapabilecek.<br /> <br /> Sınavsız geçiş için başvuran, 2011-ÖSYS’de sınava girmek için başvurduğu halde sınava girmeyen veya sınava girerek, 140’ın altında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları sadece kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarını tercih edebilecek.<br /> <br /> Adaylara yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyeceğinden ÖSYM’den yapılan duyuruların takip edilmesi gerekiyor.<br /> <br /> Ek yerleştirme işlemleri, 3-6 Ekim tarihleri arasında yapılacak.<br />

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.