Egzersiz yaralanmaları ve çözümleri

egzersiz_yaralanmalari_ve_cozumleri_1 (1)

Ufak yaralanmaların fitness planını sabote etmesine izin verme. Bu stratejiler sayesinde hem canın yanmayacak, hem de egzersize ara vermen gerekmeyecek.

Göğüs Pişikleri

PROBLEM:
Terli vücuda sürtünen spor sütyeni hassas noktaların incinmesine neden olabilir.

ÇÖZÜM:
Hawaiili Dermatolog Monica Scheel, “Yanmayı önlemek için rahat kesimli bir spor sütyeni giy. Egzersiz öncesi göğsünün altına ve sütyenin bant kısmına sürtünme önleyici yağ sür” diyor. Çoktan yaralandın mı? O zaman antibiyotikli merhem sür ve bandajla.

Sürtünme ve Kesikler

PROBLEM:
Üzerinde kısa şort ve askılı tişört varken ayağın takıldı, düştün. Kol ve bacakların kızarıklık içinde.

ÇÖZÜM:
Stafilokok enfeksiyonu kapmamak için kirli bölgeleri hemen sabunla temizleyip yıka. Sıcak ve nemli ortamlarda enfeksiyon riski artar. Yaranı iyileşene kadar bandajlı tut. Böylece yara izi kalmasını önlemiş olursun.

Kas Krampları

PROBLEM:
Kramplar birkaç dakika sürebilir (ve biliyoruz, tam bir işkencedir). Louisville’den Spor Tıbbı Hekimi Jeff Stephenson, “Terlediğin zaman vücut susuz kalmaya daha çok meyilli olur. Bu da kas fonksiyonlarını düzenleyen besinlerden yoksun kalmana yol açar” diyor.

ÇÖZÜM:
Esne ve acıyan kaslarına hafifçe masaj yap. Biraz su iç ya da elektrolit içeren bir sıvı al. Eğer kramp durduysa egzersizini planladığın gibi bitir, devam ediyorsa bırak. Stephenson “Kramplar devam ediyorsa bu, aşırı ısındığın ya da kendini fazla zorladığın anlamına gelir” diyor.

Genital Bölgede Acı

PROBLEM:
Journal of Sexual Medicine’da yayımlanan bir araştırmaya göre, bisikletinin gidonu koltuğundan daha alçak seviyede olursa, genital bölgende uyuşukluk ve rahatsızlık hissedersin.

ÇÖZÜM:
Bisiklet koltuğunu yükselt ve gidonla aynı seviyeye getir. Yolun ortasında ağrı hissedersen pedalların üzerinde ayağa kalk ve bisikleti sürerken bir yandan da esne. Ya da dur ve koltuğunu uygun şekilde tekrar ayarla.

Tırnak Morarması

PROBLEM:
Dışarıda spor yaparken terlediğin zaman, ayak tırnakların ayakkabının içinde sürtünür. (Ayağına en iyi oturan ayakkabıda bile bu olur.) Vücudun bölgeyi korumak için kan ve sıvı gönderir, bu da tırnağında morumsu bir renge neden olur.

ÇÖZÜM:
Bir ayak hastalıkları uzmanı (podiatrist) hiç canını acıtmadan fazla sıvıyı alabilir. Tırnak problemini önlemek için spor ayakkabılarını yarım numara büyük al. Böylece parmakların güvende olur ve ayakların egzersiz boyunca rahat eder.

Kulağa Su Kaçması

PROBLEM:
Havaların serinlemesiyle birlikte deniz yerine havuza gitmeye başlamış olabilirsin. Eğer kulağında yara yoksa, yüzerken su kaçması o kadar da büyük bir sorun değil. Ama yara varsa, o zaman bakteri üremesi daha kolay olur. Bu da kolayca enfeksiyon kapmana yol açar. Kaliforniyalı Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dale Amanda Tylor, “Eğer kulaklarının içini temizlemek için pamuklu kulak çubuğu kullanıyorsan, su kaçması problemiyle daha sık karşılaşırsın. Kulak içi kiri doğal bir koruyucudur” diyor.

ÇÖZÜM:
Kulaklarını kurutma makinasının en düşük ayarında kurut. Rahatlatmadı mı? Suyun buharlaşmasına yardımcı olmak için eşit miktarda alkol ve beyaz sirke içeren kulak damlası kullan. Sonra kurutma makinasını tekrar dene.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.