Duvarlara işeyenlere teknolojik cevap!

Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin kuzeyindeki ünlü San Francisco şehri en önemli kültürel ve finan merkezi olarak biliniyor. Ancak uzun süredir San Francisco şehri, halka açık yerlerde insanların duvarlara işemesi sorunu ile boğuşuyor. Bu durumdan sıkılan yetkililer idrara karşı teknolojik bir çözüm yoluna gidiyor.

San Francisco‘da 2002’de çıkarılan yasa ile halka açık yerlere işemenin cezası 50 dolar ile 500 doları buluyor. SF Gate‘in haberine göre, bu ceza sisteminden beklenen sonucun alınamaması durumu yetkilileri teknolojik bir çözüm yoluna itmiş. Şehirde insanların sıklıkla tuvalet niyetine kullandığı 9 duar geliştirilen özel bir boya ile boyanmış durumda Bu boya hidrofobik olduğundan sürüldüğü yüzeyin su tutmasını ve geçirmesini tamamen engelliyor. İşte asıl durum bundan sonra başlıyor.

Boya, su tutmadığından dolayı su ile arasındaki adezyon kuvveti sıfıra inerek bir “etki-tepki” durumu ortaya çıkıyor. Yani kısacası duvara işeyen kişi aynı zamanda kendi üzerine işemiş oluyor. Duvara işeyen kişilerde bu boya sayesinde teknolojik bir cevap almış oluyorlar. San Francisco’da uygulanan bu yeni önlemin idrar suçu işleyenleri caydırması bekleniyor.


Paylaşmak Güzeldir Sende Paylaşır Mısın?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.