Dünya’nın En Yaşanılabilir Yerleri

  1. Barcelona – İspanya : Barcelona, İspanya’da Katalonya Özerk Topluluğu olmakla birlikte Barselona ilinin merkezi ve İspanya’nın ikinci büyük kentidir. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunur. İspanya-Fransa sınırının yaklaşık 150 km güneyinde bulunur. Barselona; İspanya’nın Akdeniz kıyısında en önemli limanı olmakla beraber aynı zamanda en önemli ticaret merkezidir.
  2. Cenevre – İsviçre : Cenevre; İsviçre’de Cenevre Gölü’nün kıyısında yer alır. İsviçre’nin Zürih kentinden sonra en fazla nüfusa sahip olan ikinci şehridir. Suisse Romande bölgesinin en büyük şehridir. Burada Fransızca konuşulur. Ayrıca Cenevre Kanto’nunun başkentidir.
  3. Amsterdam – Hollanda : Amsterdam; Hollanda’nın başkentidir. Amsterdam yapıları çoğunlukla 17. Yüzyıldan kalmadır ve Avrupa’daki en köklü kent dokularından birini barındırır içerisinde.
  4. Lizbon – Portekiz : Lizbon; Portekiz’in başkentidir ve en büyük şehridir. Lizbon, Tejo Nehri’nin oluşturduğu haliç üzerine kuruludur. Ve Atlantik Okyanusu kıyısındadır.
  5. Madrid – İspanya : Madrid; İspanya’nın başkentidir. Ve aynı zamanda da Madrid bölgesinin yönetim merkezidir. Konum olarak İber Yarımadası’nın orta kesiminde yer alır. İstanbul, Berlin, Londra ve Paris’ten sonra Avrupa’nın en kalabalık beşinci şehridir.
  6. Zürih İsviçre : İsviçre’nin en büyük kentidir. Nüfusu yaklaşık olarak 1.007.972 kişidir. Zürih, Zürih Kantonu’nun başkentidir. Zürih, İsviçre’nin kültürel ve ekonomik başkentidir. FIFA merkezi de Zürih’te bulunmaktadır.
  7. Vancouver – Kanada : Kanada’nın Britanya Kolombiyası eyaletinde bulunur. Ülkenin üçüncü büyük metropolüdür. Şehir merkezinin nüfusu 2001 sayımlarına göre 545.671 dir.
  8. Sidney – Avustralya : Avustralya’da bulunan en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Ülkenin ekonomik ve diğer her açıdan merkezi olmasına rağmen gerçekte ülkenin başkenti değildir. Sidney, Jackson Limanı’nın kıyılarında kurulmuştur.
  9. Berlin – Almanya : Almanya’nın en büyük şehridir. Ve aynı zamanda Almanya’nın başkentidir. Ve bir eyalettir. Şehirde 2008 itibarı ile 3,5 milyon kişi yaşamaktadır. Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılmış olan kenti ikiye bölen Berlin Duvarı’na daha sonradan Utanç Duvarı adı verilmiştir. Ve daha sonrasında duvar yıkılmıştır.
  10. Tokyo – Japonya : Japonya’nın başkentidir. Nüfusu 35 milyondur. Tokyo’da kışlar ılık, yazlar ise sıcak ve nemlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*